Právna pomoc

Nemajetnosť poručiteľa v dedičskom konaní a spory o výšku majetku

Otázka: 

po smrti matky sme ostali 2 dospelí surodenci. Malo prebehnut dedicske konanie /predbezne setrenie/, notarsky urad mi poslal oznamenie o jeho konani, ale 2 tyzdne pred jeho uskutocnenim mi notar telefonicky oznamil, ze dedicske konanie sa zastavuje pre nemajetnost porucitela. Rad by som vedel, ci moze notar oznamovat takuto skutocnost telefonicky - ci by tak nemal urobit pisomne a preco som sa vobec ezucastnil na predbeznom setreni /mozno bola moja ucast pre druhu stranu "nevyhodna" /.
Ďalej ci je pravda - ako tvrdil notár na moj telefonicky dotaz - že mi nie je povinny vydat písomné oznámenie o zastaveni dedicskeho konania / lebo pohreb vybavovala sestra a ta vraj bola aj na predbeznom setreni a uviedla, ze matka nemala ziaden majetok a teda pisomne rozhodnutie o
zastavení konania pre nemajetnost dostane len ona./

Dalej :

Matka mala byt v osobnom vlastnictve a uspory v banke vo vyske cca 10.000 eur. Po jej smrti som sa dozvedel, ze cca 3 mesiace pred jej smrtou bol byt na katastralnom urade zapisany na meno sestry. Neviem ako formou to sestra s matkou "uvarili" - ci islo o darovanie alebo kupu, nemam ziadne doklady. Mal by som sancu dostat sudnym konanim aspon nejaku cast z pozostalosti, alebo vyhlasenim notara o nemajetnosti som bez sance na dedicstvo? Mam podozrenie, ze sestra je s notarom "spriahnuta".

Moze sa niektory dedic zo zakona absolutne obist pri dedeni? Podla mojej mienky matka nezanechala zavet ani vydedenie. Ak boli peniaze z uctov vybrane pred jej smrtou /niekolko mesiacov bola hospotalizovana a neschopná pohybu/, mam sancu dokazat, ze s nimi manipulovala sestra alebo
ak v den matkinej smrti neboli na ucte ziadne peniaze tak sa to berie, ze nemala na ucte nic a teda nie je co dedit?


Odstúpenie od kúpnej zmluvy na byt

Otázka: 

Dobry den,
obraciam sa na Vas s prosbou o pomoc pri rieseni odstupenia od
kupno-predajnej zmluvy bytu.V juli 2010 som uzavrel zmluvu na kupu bytu v novostavbe, predpokladane ukoncenie stavby a nasledna kolaudacia bola uvedena v septembri 2010. V zmluve mam obsiahnuty bod ohladom odstupenia od zmluvy, pokial predavajuci mi nepredlozi nalezite dokumenty o kolaudacii do 31.12.2010. Tie mi nepredlozil, bytovy dom este nie je dokonceny a stavebne prace su pozastavene. V januari som pisal odstupenie od zmluvy, ktore som mu
poslal, ale obstrukcnym sposobom ho neprevzal. Zaroven na to ma kontaktoval jeho pravnik ohladom dodatku k zmluve, kde by sme sa dohodli na nizsej kupnej cene bytu. Tiez sa mi to vsak zda iba natahovanie casu, pretoze odvtedy pravnik nedviha telefon a neodpoveda na maily, co povazujem za neseriozne. Predavajuci mi teraz nechce vratit 70 percent dohodnutej kupnej ceny bytu, kedze nechce odstupit od zmluvy. Zvysnych 30 percent som mu mal vyplatit po skolaudovani a uplnom odovzdani bytovej jednotky.


Skončenie pracovného pomeru

Otázka: 

Ukončil som pracovnyý pomer dohodou a v ten den som ostal
na PN.prosim ako to vlastne je s odvodmi, platenim od zamestnavatela atd.


Bol postup stavebného úradu správny ?

Otázka: 

Dobrý deň,poprosil by som Vás o názor k danej veci.Krajský súd odložil vykonateľnosť rozhodnutí stavebných úradov o povolení stavby rodinného domu až do právoplatného skončenia súdu.Stavebník naďalej pokračuje v stavbe.
Stavebný úrad tvrdí, že odloženie vykonateľnosti nie je závadou v zmysle §102 stavebného zákona a nemôže stavebníka za porušovanie rozhodnutia o odklade vykonateľnosti sankcionovať. Krajský stavebný úrad tvrdí, že „stavebný zákon nestanovuje závadu ako vecnú a závadu ako právnu“. Uvedený názor je
zjavne nesprávny, keďže predmetné ustanovenie (§ 102 stavebného zákona) je konštantne vykladané tak, že pojem závada znamená závadu vecnú ako aj právnu. Skutočnosť, že v zákone nie je uvedené výslovne „závada vecná a právna“ neznamená automaticky, že zákon nemyslí na tieto závady. Uvedené ustanovenie vyložil Krajský stavebný úrad formalisticky, nekonzistentne s doteraz používaným a všeobecne prijímaným výkladom. Takýto prístup je zjavne
v rozpore s princípom právneho štátu. Ako právne donútiť stavebníka, aby rešpektoval odklad vykonateľnosti.
Za odpoveď vopred ďakujem

Vážený pane,

pokiaľ jestvuje právoplatné rozhodnutie príslušného orgánu je ho možné zmeniť len mimoriadnymi opravnými prostriedkami prípadne žalobou v správnom súdnictve. Súd by teoreticky mohol v konaní vydať predbežné opatrenie, ktorým by uložil účastníkovi aby sa správal určitým spôsobom - napríklad nepokračoval v stavebných prácach, ale to je problém, ktorý si
vyžaduje podrobnú znalosť problému a dosť zásadne to presahuje možnosti internetového poradenstva. Odporúčam obrátiť sa na advokátsku kanceláriu, ktorý zvolia príslušný postup.

s pozdravom Grant


Zrušenie darovacej zmluvy a doživoné právo bývania

Otázka: 

Zdravim Vas,
prosim Vas, mam takyto poblem. V roku 2002 som s dobrym umyslom darovalbyt bratovi darovacou zmluvom pokial sme spolu podnikali. V roku 2007 sme prestali spolu podnikat a v tomto byte sme nechali byvat nasu sestru... Na tento byt si brat zobral pozicku,nevedel ju vyplatit tak som mu ciastocne pomahal so splacanim... Teraz,ked to ma vyplatene tak chce tento byt predat. Navrhol som mu,aby byt
predal sestre za tu cenu,co som ja ho kupil v tom case. On s tym nesuhlasi a chce na byte zarobyt dvojnasobok a tym chce vyhodit nasu sestru z bytu! Na zaklade tohoto spravania by som chcel sa pokusit dako anulovat darovaciu
zmluvu ,i ked je uz po dobe dlhsej ako 3 roky... Je prosim Vas daky sposob to uskutocnit?

Vážený pane,

možnosť zrušiť darovaciu zmluvu je uvedená v § 630 Občianskeho zákonníka zákon č. 40/1964 S.b. citujem

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Trojročná lehota sa viaže na uplatnenie práva na odstúpenie od zmluvy od momentu


Vznik pracovnej neschopnosti v ochrannej dobe

Otázka: 

Ukončil som pracovnyý pomer dohodou dna 21.3.2011 a v ten den som ostal na PN.prosim ako to vlastne je s odvodmi, platenim od zamestnavatela atd.

Vážený pane,


Výkon činnosti policajta a vlastníctvo obchodného podielu v s.r.o.

Otázka: 

Dobry den,
chcem sa opytat, ci policajt moze vlastnit podiel v s.r.o., bez toho aby bol jej konatel alebo zamestnanec (ciste len vlastnicky podiel) a co v pripade ze taky podiel zdedi, lebo dedicstvo sa da odmietnut alebo prijat len cele.

Vážený pane,

v zmysle zákona č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru§ 48 ods. 7 citujem


Výkon činnosti policajta a vlastníctvo obchodného podielu v s.r.o.

Otázka: 

Dobry den,
chcem sa opytat, ci policajt moze vlastnit podiel v s.r.o., bez toho aby bol jej konatel alebo zamestnanec (ciste len vlastnicky podiel) a co v pripade ze taky podiel zdedi, lebo dedicstvo sa da odmietnut alebo prijat len cele.

Vážený pane,

v zmysle zákona č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného
zboru§ 48 ods. 7 citujem

(7) Zákaz inej zárobkovej činnosti podľa odseku 6 sa nevzťahuje na
poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na
výkon osobnej asistencie podľa osobitného zákona, 13aba) na vedeckú
činnosť, pedagogickú činnosť, lektorskú činnosť, prednášateľskú činnosť,
pastoračnú činnosť, publicistickú činnosť, literárnu činnosť, športovú
činnosť alebo umeleckú činnosť, znaleckú činnosť, tlmočnícku činnosť,


Opakovaný výsluch svedka v trestnom konaní

Otázka: 

Dobry den, rada by som vedela Vas nazor na otazku: Ci je vysluch svedka ktory bol vykonany policajtom po zacati trestneho stihania, ale pred vznesenim obvinenia pouzitelny na sude? alebo sa musi vykonat opatovne...

Vážená pani,

čo sa týka Vašej otázky zahŕňa dve veci prípustnosť dôkazu spôsob vykonania dôkazu


Vady bytu a problémy so stavebnou firmou

Otázka: 

Dobry den, pred 3 rokmi som kupila prizemny byt v novostavbe, uz v prvej
zime sa nam ukazali pliesne, no nevedeli sme, ze to bude aj nieco viac,
pomaly sa zacali ozyvay ostatny susedia na prizemi tiez, ze oni maju ten
isty problem.Dnes sa vykopala jama pod mojim oknom a zistilo sa, ze hydroizolacia je zla,nieje vobec pod zakladmi, nieje tam ani drenaz, nic.
Mame este prave nieco vysudit?Tozotizto p.majitel stavby je spekulant, zrusil firmy a tusim, ze nema ani na seba napisany ziaden majetok.
Este spomeniem, ze ako bytovydom si musime vziat uver a dat bytovku
dokopy, co bude cca 100 000 eur.....pomozte prosim, stavba bola skolaudovana v r 2007...

Vážená pani,


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah