Prenájom bytu osobou s mentálnym postihnutím

Otázka: 

Ziadam o pomoc za mojho mentalne handiapovaneho syna v dobrej voli prepozical známemu sestrin byt, /v ktorom ma uzivacie pravo do smrti/ na dobu od januara- do marca 2O1O. Ten sa sa mu neohlasuje, nemozeme sa mu ani dovolat aby nam vratil kluce od bytu, dlzobu za bývanie. ako mame postupovat aby uvolnil byt a nasledne zaplatit dlzobu. Nastastie ked som sa to dozvedela, tak som ho konecne vystoppovala a donutila ho napisat cestne prehlasenie o dlzobe, tak aspo to mam ako doklad.
Prosim o postup nakolko moj syn ktory t.c. byva u mna , nie je schopny toto vybavit. Dakujem za porozumenie .

Vážená pani,

v prvom rade je potrebné riešiť otázku či je Váš syn zbavený / obmedzený v spôsobilosti na právne úkony. Ak áno, potom mal, respektíve by mal konať jeho opatrovník. Úkony vykonané takouto osobou by boli neplatné a teda aj dohoda o nájme / nájomnom by bola neplatná ako celok.

Ak je Váš syn plne spôsobilý na právne úkony potom je nájomná zmluva platná a je potrebné postupovať v zmysle príslušných ustanovení Občianskeho zákonníka - zákon č. 40/1964 S.b.. Pokiaľ som správne pochopil došlo k písomnému uznaniu záväzku. Ak niekto uzná písomne, že zaplatí svoj dlh určený čo do dôvodu aj výšky, predpokladá sa, že dlh v čase uznania trval. Pri premlčanom dlhu má také uznanie tento právny následok, len ak ten, kto dlh uznal, vedel o jeho premlčaní § 558 Občianskeho zákonníka zákon č. 40/1964 S.b..

Ak teda Váš známy dlh neuhradí môžete sa obrátiť na príslušný súd , aby vydal platobný rozkaz a ako dôkaz priložíte uznanie dlhu.

s pozdravom Grant


názor napsal neprihlásený
answer this topic napsal neprihlásený

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah