Môže exekútor siahnuť na rodinné prídavky ?

Otázka: 

Dobry den,pracujem v zahranici,som v konkurze a cakam na vyhlasenie sudu o mojom oddlzeni,tzv.osobny bankrot,medzitym platim spravcovi konkurznej podstaty urcene ciastky,takze domov neposielam skoro ziadne peniaze.Mam manzelku a 3 deti,no a oni ziju vlastne len z manzelkinho prijmu,cca 300 eur mesacne,plus pridavky vo vyske 68 eur.Manzelka mala toho casu tiez nejake podlznosti,nuz a exekutor jej siahol na ucet takym sposobom,ze jej zobral detske pridavky a okrem toho ju dostal na bankovom ucte do minusu dalsich 68 eur.Prosim vas,ma na to pravo ten exekutor?Alebo je voci nim clovek absolutne bezbranny???Vdaka za odpoved,pripadne radu.

Vážený pane,

exekútor môže vykonať exekúciu viacerými spôsobmi vrátane ich kombinácie. V tomto prípade došlo k exekúcii prikázaním pohľadávky z účtu v banke . Ustanovenia exekučného poriadku zákon č. 233/1995 Z.z. ustanovujú pri jednotlivých spôsoboch exekúcie čo nemôže byť postihnuté.

Rodinné prídavky ako štátne sociálne dávky nie sú predmetom exekúcie len v prípade, ak by došlo k exekúcii prikázaním inej peňažnej pohľadávky , to znamená, že exekútor pošle exekučný príkaz priamo dlžníkovi povinného, aby neplnil jemu, ale exekútorovi s účinkami plnenia záväzku voči veriteľovi ( povinnému ) . Teda napríklad, ak by povinný mal pohľadávku za predaj tovaru tak by sa takáto pohľadávka plnila súdnemu exekútorovi.

Vyňatie štátnych sociálnych dávok z výkonu rozhodnutia pri tomto type exekúcie znamená, že exekútor nie je oprávnený zaslať exekučný príkaz orgánu vyplácajúcemu takéto dávky.

Pri exekúcii prikázaním pohľadávky z účtu v banke nepodliehajú exekúcii v zmysle § 104 zákona č. 233/1995 Z.z. citujem

Exekúcii odpísaním z účtu v banke nepodliehajú prostriedky na účte do výšky 99, 58 eura a prostriedky, ktoré sú výslovným vyhlásením povinného určené na výplatu miezd jeho zamestnancov na výplatné obdobie najbližšie dňu, keď bol banke doručený príkaz na začatie exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu v banke. Ak má povinný viac účtov, exekúcii nepodliehajú prostriedky na účte do výšky 99, 58 eura len na jednom z nich.

Ustanovenie, ktoré ste mal na mysli Vy je obsiahnuté v § 111 zákona č. 233/1995 Z.z. , ktoré sa týka ako som už uviedol exekúcii prikázaním iných peňažných pohľadávok citujem

(1) Pohľadávka na príspevku pri narodení dieťaťa a pohľadávka na príspevku na pohreb podliehajú exekúcii, len ak sa navrhuje exekúcia pre pohľadávku za poskytnuté plnenie, na ktorého úhradu sú určené tieto príspevky.

(2) Exekúcii nepodliehajú dávka v hmotnej núdzi a príspevky k dávke poskytované podľa osobitného predpisu, 11a) dávky sociálnej pomoci alebo peňažný príspevok na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ťažkého zdravotného postihnutia a peňažný príspevok za opatrovanie poskytované podľa osobitného predpisu11aa) a štátne sociálne dávky, ak osobitný predpis11aa) neustanovuje inak.

Odporúčam,aby si rodinné prídavky nechala posielať poštou.

s pozdravom

Grant


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah