Rozdiel medzi zmluvou o dielo a kúpnou zmluvou a uplatnenie nároku za vady

Otázka: 

Dobry den,

rad by som sa poradil ako dalej postupovat, lebo uz sme s manzelkou zufali. Byvame v novostavbe - rodinny dom - a neustale sa prajavuju dalsie a dalsie zavady. U stavitela sme nedavno reklamovali vaznu zavadu, ze zateka voda pod vonkajsiu omietku balkona, balkon je uplne premoceny a stavitel si po mesiaci neprisiel zavadu ani len obzriet, skoncilo to len pri sluboch. Aka je prosim zakonna lehota, v ktorej musi stavitel zavadu odstranit?

Druhou zavadou su plastove okna, ktore nedoliehaju, lebo maju krivy ram. Vyrobca okien sa vyjadril, ze sa to nastavi, ale ziadnemu z jeho pracovnikov sa to nastavit nepodarilo a ak ano, tak sposobom, ze moja manzelka nema silu okna dostatocne zavriet (kluckou sa extremne tazko otaca). Ako sa da takato zavada reklamovat, treba si dat vypracovat znalecky posudok?

Priebezne po roku byvania zistujem, ze napriklad elektroinstalacia nezodpoveda normam a elektricke rozvody su tahane v plastovych trubickach volne polozenych na dreve na povale, zakryte tepelno-izolacnou vatou. Alebo ze nam chyba na povale parozabrana, co by znamenalo rozobrat celu strechu.

Mame na dom uver na 30 rokov, z jedneho platu zivim seba, zenu na materskej a coskoro uz aj druhe dieta, nemozem si dovolit platit drahych pravnikov. existuje prosim nejaka alternativa, ako sa dobojovat svojich prav?
Dakujem!

Vážený pane,

predovšetkým je potrebné poznať zmluvu medzi Vami a zhotoviteľom stavby.Pokiaľ nejestvuje zmluva písomná je napriek tomu možné uplatniť nároky z Vád veci, ale ťažšie sa bude dokazovať rozsah prác a teda i zodpovednosť
za vady. Neuviedol ste či Vám robila práce firma, alebo jednotlivec.

V zásade sa zmluva o dielo spravovať dvoma právnymi režimami a to Občianskym zákonníkom § 631-656 Občianskeho zákonníka ak to je dielo zhotovované medzi fyzickými osobami nepodnikateľmi, prípadne jedna zo zmluvných strán vystupuje ako nepodnikateľ. Zmluvu o dielo môže byť
upravená i Obchodným zákonníkom - zákon č. 513/1991 S.b. § 536-564. to v prípade ak je uzavretá medzi podnikateľmi, alebo sa na tom zmluvné strany v zmluve vyslovene dohodnú.

Okrem toho je potrebné vziať do úvahu predpisy upravujúce ochranu spotrebiteľa najmä ustanovenia § 52 až 60 Občianskeho zákonníka obzvlášť § 53 Občianskeho zákonníka , ktorý upravuje neprijateľné zmluvné podmienky, pričom neprijateľné zmluvné podmienky sú ustanovenia, ktoré spôsobujú značnú nerovnováhu v právach a povinnostiach zmluvných strán v neprospech spotrebiteľa.

1. Kontaktovať stavebnú firmu, prípadne osobu, ktorá vykonával stavebné práce a preukázateľným spôsobom vzniesť pripomienky k závadám na stavne ( najlepšie písomne ). Je to dôležité vykonať bez zbytočného odkladu. Telefonické reklamácie v tomto prípade vidím ako nedostatočné.
2.Je veľmi dôležité, aby ste kontaktoval odborníka ( najlepšie znalca ) a zdokumentoval spolu s ním všetky závady na ktoré ste prišiel.

V oznámení ( reklamácii ) uvediete aj svoj nárok na odstránenie vady veci. V tomto prípade predpokladám požiadavku na odstránenie vád opravou.

Okrem toho máte nárok na náhradu škody, ktorá Vám takto vznikla.

Vzhľadom na to, že nepoznám presné okolnosti prípadu nemôžem sa vyjadriť podrobnejšie. Odporúčam vec konzultovať s právnikom aj fyzicky.Takto sa
bude môcť vyjadriť ku konkrétnym okolnostiam, ktoré mne známe nie sú. V takomto prípade sa Vám konzultácia oplatí. Šetrenie na právnej pomoci v tomto prípade sa nemusí vyplatiť odhliadnuc od toho, že keď si najmete
právnika tak to pôsobí i psychologicky.

s pozdravom

Grant


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah