Výživne na rozvedenému manželovi

Otázka: 

Idem sa rozvadzat z manzelkou, deti ziadne nemame, nezijeme spolu uz, nebyvam spolu s nou, mam vlastny podnajom. Platim este ked sme manzelia najomne v jej byte/je to jej byt v osobnom vlastnictve/´ =cely najom, elektriku a ine naklady. Manzelka si nezela aby som sa vobec ukazoval v byte kde som pocas manzelstva byval, a za cely cas som tam ani nebol prihlaseny. Ja to respektujem. Som zamestnany a teda platim aj zo svojho platu jej naklady plus extra vyzivne na prezitie plus si musim platit naklady mesacne na podnajom.
Zena je nezamestnana, studuje externe, je zdrava zena schopna vykonavat pracu. Stale mi stale tvrdi, ze aj po rozvode musim podla nejakeho novehozakona,ktory vysiel a ma platnost v prave - platit vyzivne na manzelku ci sa mi to paci alebo nie. Co je na tom pravdy? A v akom pripade to plati a aka ciastka ?
Myslite ze ked uvedieme do rozvodu ze spolu nezijeme, deti nemame, byt je manzelkin, tej jej ostava, a ani z neho nechcem nijaky podiel, ze nas lahko rozvedu?

Vraj sa to ucili na studiu,je to novy zakon, a ci manzelia deti maju alebo nie, musimplatit 4 roky nepodmienecne vyzivne. Studuje vysoku skolu zdravotnictva a svatej Alzbety, odbor psychoterapia a socialny pracovnik. Ako a co si o tom mam mysliet, lebo mi to stale omiela dookola a hovori ze co jej okrem toho ze jej zaplatim najomne kolko jej dam a co jej budem davat do buducnosti po rozvode.Existuje vobec taky zakon, a co si o tom vsetkom vyzivnom po rozvode mam mysliet. Dakujem

Vážený pane,

Vaša súčasná manželka má pravdepodobne na mysli § 72 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine. V tomto zákone je síce upravená vyživovacia povinnosť medzi manželmi. Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť má právo, aby mu druhý z manžel prispieval na výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Súd pri tom prihliada najmä na okolnosti, ktoré predchádzali rozvodu Tento príspevok môže súd priznať najviac na dobu 5 tich rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Výnimočne môže súd túto lehotu i predĺžiť pri matke s dieťaťom.
Schopnosť, či neschopnosť sám sa živiť sa posudzuje objektívne, teda pôjde napríklad o zdravotne postihnutého, matku s dieťaťom a pod. Prípadná nezamestnanosť môže byť dôvodom na prípadné priznanie príspevku, ale
schopnosťou samostatne sa živiť sa rozumie v tomto prípade objektívna schopnosť zabezpečiť si príjem pri vynaložení primeranej snahy a nie prípadná neochota, alebo pohodlnosť pracovať. Rozhodne to nie je automatický nárok a súd má v tomto prípade priestor na širokú úvahu.

s pozdravom Grant


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah