Výživné na plnleté dieťa

Otázka: 

dobry den, ziji na morave se svym pritelem, ktery pochazi ze slovenska a proto se na vas obracim se svym dotazem ohledne vyzivneho na dite. muj pritel ma syna, keremu je dvacet dva let a nikde nepracuje a ani se nikdy nedoucil. vzdy nastoupil do uceni ,asi trikrat, ktere stejne behem pololeti opustil. ted uz asi tri roky neni nikde zamestnan a chce po mem priteli vyzivne.ma na nej podle vasich zakonu narok? s byvalou zenou je uz trinact let rozvedeny. dekuji predem kubova helena

Vážená pani,

v zmysle § 62 slovenského zákona o rodine zákon č. 36/2005 Z.z. citujem

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.

To sa musí posudzovať individuálne, ale v podstate ide o potenciálnu schopnosť sa sám živiť - napríklad ukončenie jedného stupňa vzdelania a nepokračovanie v ďaľšom vzdelávaní ( sústavná príprava na povolanie ) s nárokom na vznk príslušných sociálnycch dávok a podobne.

Inštitút vyživovacej povinnosti rozhodne neslúži na podporu nezodpovedných potomkov a pokiaľ dieťa opustí školu z vlastnej viny silne pochybujem, že by mu súd priznal nárok na výživné.

s pozdravom Grant


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah