Otázka: 

Dobry den, mam na Vas otazku, s ktorou mi dufam pomozete..Nie som velmi skusena vodicka a tak sa mi pri parkovani priatelovho auta podarilo tuknut do ineho vozidla. Skoda nebola velmi velka, na priatelovom aute sa v podstate nestalo nic, len na tom poskodenom praskol naraznik a posunul sa blatnik. S poskodenym panom sme sa dohodli, ze v pripade ak mu poistovna neuhradi celu sumu opravy rozdiel mu uhradim ja. Prednedavnom som sa s tymto panom nahodou stretla a zacal s tym, ze auto uz ma v poriadku a ze sa mi ozve kolko mu mam vyplatit, za pozicanie ineho auta, pretoze isiel na vylet s rodinou. Moze odomna ziadat inu nahradu, ak viem, ze poistovna mu preplatila celu skodu vzniknutu na jeho aute? Jeho auto bolo v servise maximalne jeden den. Vopred Vam za odpoved pekne dakujem a prajem vela uspechov.

Vážená pani,

V zmysle § 442 ods. 1 zákona č. 40/1964 S.b. Uhrádza sa skutočná škoda a to, čo poškodenému ušlo (ušlý zisk).

Ušlý zisk možno definovať ako to, čo poškodenému ušlo v dôsledku spôsobenia škody; inak povedané v dôsledku spôsobenia škody nedošlo k zväčšeniu (rozmnoženiu) majetku, hoci sa to pri predpokladanej činnosti dalo očakávať.

Inými slovami poškodený musí preukázať , že práve v dôsledku škodovej udalosti ( napríklad automilovej nehody nemohol uskutočniť nejaký obchod – napríklad nemohol dopraviť tovar do miesta určenia, prípadne mal zaplatenú dovolenku do zahraničia a v dôledku nehody mu zájazd prepadol bez náhrady a pod. Tu musí byť preukázaná príčinná súvislosť.

To, že sa niekto rozhodne ísť na výlet cudzím autom , pretože si myslí, že mu výlet zaplatí niekto iný a tento výlet je zrejme bez príčinnej súvislosti s nehodou, náklady na takéto konanie nie je možné kvalifikovať ako ušlý zisk. Okrem toho je otázkou, prečo si tento ušlý zisk neuplatnil u svojej poisťovne.

Gabriel


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah