Otázka: 

Neviem ci mi budete moct poradit, ale skusim sa vas spytat na jednu vec. Moj manzel bol ako slobodny rucit kamaratovi, ktory si bral uver cez svoju sestru.Vlastne manzel bol rucit jeho sestre, ale po vybaveni uveru zobral peniaze ten kamarat. Uver nesplacal. Tyzden po svadbe nam prisiel platobny rozkaz, aby sme zaplatili 200 000,-- Sk. Odvolali sme sa, boli sme na sude, no nakoniec sme to museli zaplatiť. Vybavili sme si uver, ktory budeme splacat sedem rokov. Kamarat tvrdi, ze nema peniaze. Jeho sestra s muzom su nezamestnani, nemaju ziadny majetok ani peniaze. Neviem ako by sme mohli ziskat tie peniaze spat ci uz od toho kamarata alebo jeho sestry. Co mozeme proti nim podniknut.

V zmysle zákona ručiteľ nastupuje na miesto dlžníka ak tento nespláca svoj dlh. Z uvedeného dôvodu bol postup veriteľa v súlade so zákonom. Ručiteľ , ktorý plní za dlžníka sa stáva jeho veriteľom a pôvodný veriteľ mu musí odovzdať všetky doklady a pomôcky , ktoré má k dispozícii a tie potom môžete použiť na vymáhanie svojho dlhu.

Môžete podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu proti pôvodnému dlžníkovi. Pokiaľ poskytovala úver banka tak bude mať zrejme dlh istený buď zmenkou , alebo notárskou zápisnicou, ktorá je exekučným titulom - podkladom na exekúciu ( tá zápisnica ) . Potom ho ich môžete dať na exekúciu. Na vašom mieste idem na kataster a zistím si či nebol urobený nejaký prevod majetku dlžníka na deti a pod. v čase keď už jestvovala pohľadávka veriteľa voči dlžníkovi. Tam je potom možnosť napadnúť prevod majetku tkzv. odporovateľnosť právnych úkonov § 42a zákona 40/1964 S.b. občiansky zákonník .


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah