Dohoda na výkone rodičovských práv

Otázka: 

mala by som na Vas jednu otazku. S byvalym priatelom mame 3,5 rocnu dceru. Neboli sme zosobaseni, rozisli sme sa v podstate v dobrom a aj sme sa dohodli, kedy sa bude s dcerou stretavat a kolko mi bude prispievat na jej vychovu. Vsetko funguje zatial bez problemov, ale aj tak by som sa chcela
opytat, ci by sme si vsetky nase ustne dohody nemali dat nejako potvrdit sudom, lebo clovek nikdy nevie, co sa moze stat a ustne dohody sa mozu stat neplatnymi. Dcera ma ex-priatelovo priezvisko a je aj zapisany v rodnom liste ako otec. Dcera byva so mnou a ex-priatel si ju berie kazdy
tyzden na 2-3 dni. Mam oficialne poziadat na sude o zverenie dietata do mojej starostlivosti alebo je to automaticke, kedze som v podstate slobodna matka?

Vážená pani,

v zmysle zákona o rodine zákon č. 36/2005 Z.z. sú rodičovské práva a povinnosti viazané na osobu rodiča a nie manžela. Vzhľadom na to, že je to pomerne široký komplex oprávnení je v záujme právnej istoty oboch rodičov , aby dohoda o ich výkone bola určitá a preukázateľná.

Zákon preferuje dohodu rodičov o výkone ich práv a povinností a túto rešpektuje i súd.
V rozvodovom konaní je takáto dohoda rodičov súčasťou rozhodnutia súdu o rozvode manželstva.
Vo vašom prípade môžete takúto dohodu uzavrieť i bez súčinnosti súdu, pričom súd rozhodne o tejto úprave iba v prípade nezhôd medzi rodičmi. Napriek tomu, že zákon pre takúto dohodu nepredpisuje žiadnu formu je vo Vašom záujme, aby bola písomná.

§ 36 ods. 1 zákona o rodine

Rodičia maloletého dieťaťa, ktorí spolu nežijú, môžu sa kedykoľvek dohodnúť o úprave výkonu ich rodičovských práv a povinností. Ak sa nedohodnú, súd môže aj bez návrhu upraviť výkon ich rodičovských práv a povinností, najmä určí, ktorému z rodičov zverí maloleté dieťa do osobnej starostlivosti. Ustanovenia § 25 a 26 sa použijú primerane.

§ 25 a § 26 upravujú postup pri rozhodovaní súdu pri rozvode.

s pozdravom Grant


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah