Exekučné konanie a životné minimum

Otázka: 

Dobry den!chcem Vas poprosit o radu priatelovi exekutor zablokoval ucet na ktory mu chodi plat.Na druhy den mu napisal list ,ze by zaplatil dlzobu avsak cast s dlzoby by ziadal splacat kedze nema dostatok financii zaplatit
naraz.Ostava mensia cast dlhu.kedze plat nemoze vybrat tak ho ziadal aby mu odblokoval ucet ,ze mu prevedie peniaze na jeho ucet.dnes je tomu 14dni a exekutor sa nijak neozval ci suhlasi alebo nie.Takze priatel ostal uplne bez prijmu.Citali sme rady s clankov ,ze urcitu cast s platu nesmie strhnut avsak nema od exekutora odpoved a nemoze ani disponovat s uctom.Na koho sa ma obratit aby mu ostalo aspon to zivotne minimum a aby sa k nemu dostal.Ostal uplne bez penazi z coho platime najom a poplatky.na list vobec nereagoval exekutor.Dakujem pekny den!

Vážená pani,

obmedzenia zrazenej sumy pri exekúcii zrážkami zo mzdy jestvujú. Určuje ich nariadenie vlády č. 268/2006 Z.z. o rozsahu zrážok zo mzdy pri výkone rozhodnutia.

Na druhej strane je pravdou, že exekútor môže vykonať exekúciu kombináciou viacerých spôsobov vykonania exekúcie. V tomto prípae ide o zrážky zo mzdy povinného a prikázaním pohľadávky z účtu v banke. Odporúčam nechať si vyplácať mzdu v hotovosti.

Za druhé môžete požiadať súd o odklad exekúcie, pretože Váš priateľ je fyzická osoba .

V zmysle § 56 ods. 1 zákona č. 233/1995 Z.z. Na návrh povinného môže súd (§ 45) povoliť odklad exekúcie, ak sa povinný bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná exekúcia mohla mať pre neho alebo pre
príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky a oprávnený by nebol odkladom exekúcie vážne poškodený. Odklad exekúcie môže súd povoliť iba na návrh povinného, ktorý je fyzickou osobou.

Do rozhodnutia súdu o odklade exekúcie môže exekútor vykonávať len úkony smerujúce k zabezpečeniu majetku povinného.

Najlepšie by však bolo, keby ste s exekútorom ( so súhlasom oprávneného ) uzavreli splátkový kalendár,Počas plnenia písomnej dohody o postupnom splácaní vymáhanej pohľadávky exekútor v exekúcii iným spôsobom nepokračuje.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah