Vysporiadanie BSM a obchodný podiel

Otázka: 

Dobrý deň,
s bývalým manželom sme dva roky rozvedení, teraz riešime vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva. Po rozvode som odišla s tromi deťmi z rodinného domu a bývalý manžel zostal bývať v rodinnom dome kde mu zostal aj všetok hnuteľný majetok nadobudnutý zo spoločných finančných prostriedkov.Keď sme vysporiadanie začali riešiť dohodou, manžel si nárokuje na všeobecnú hodnotu obchodného podielu spoločnosti s.r.o. kde som 75% spoločníčka. Patrí do zaniknutého bezpodielového vlastníctva aj táto všeobecná hodnota podielu spoločnosti? Ešte by som sa chcela opýtať či sa pri vysporiadavaní neprihliada aj na deti?
Ďakujem pekne

Vážená pani,

O tejto problematike rozhodoval Najvyšší súd SR a z jeho rozhodnutia uvádzam

Ak jeden z manželov za trvania manželstva nadobudne z prostriedkov patriacich do bezpodielového spoluvlastníctva manželov obchodný podiel v spoločnosti s ručením obmedzeným, stáva sa takto získaný majetok (hodnota takého podielu) zo zákona súčasťou bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

Súd rozhodujúci o vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov prikazuje obchodný podiel len tomu z manželov, ktorý je spoločníkom obchodnej spoločnosti.

Cena obchodného podielu by mala byť ustanovená tzv. obvyklou cenou (všeobecnou alebo trhovou).

Rozsudok Najvyššieho súdu SR, sp.zn. 2 Cdo 168/2005.

Čo sa týka vysporiadania BSM a detí , tak pri vysporiadaní BSM ( bezpodielové spoluvlastníctvo manželov ) zohľadňuje i starostlivosť o domácnosť , pretože sa berie , že i čas strávený starostlivosťou o deti má svoju hodnotu.

Podrobnejšie som uvedené rozvádzal vo viacerých odpovediach v časti občianske právo, podkategória rodinné právo napríklad

http://www.lawblog.sk/pravna-pomoc/obcianske-pravo/vysporiadanie-bsm

s pozdravom

Grant

Suvisiace články: 

Platenie úverov po rozvode napsal neprihlásený
Platenie uverov po rozvode napsal neprihlásený

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah