Vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Otázka: 

Dobry den,

rada by som sa informovala v mene mojej maminy ohladom nasledovneho. Za odpoved vopred dakujem!

Moji rodicia boli spolu takmer 30 rokov, v lete 2009 sa ocino odstahoval k novej priatelke. Zanechal nam list /nijak notarsky overeny ani pisany so svedkami/, ze vsetko co sme spolocne uzivali nechava maminke a nam, teda synovi a dcere. Do takehoto spolocneho majetku patri i dom, ktory si nasi
kupili pocas manzelstva a teda je asi v bezpodielovom vlastnictve.Nakolko mame trochu strach, aby si to pod tlakom novej priatelky nepremyslel, radi by sme sa pravne chranili. Ake su nase moznosti?

Mamina sa zatial rozvodu chce vyhnut, je nejaka ina moznost, ako majetkove pomery vysporiadat a byt "kryty"? co napr. darovacia zmluva? alebo je to ekonomicky nevyhodne?

Dakujem za odpoved

Vážená pani,

čo sa týka darovania nehnuteľnosti, prípadne hnuteľných vecí patriacich do bezpodielového vlastníctva toto sa môže riešiť iba dohodou o vysporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Za trvania manželstva možno bezpodielové spoluvlastníctvo zrušiť len rozhodnutím súdu
na návrh jedného z manželov zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom § 148 ods. 2 zákona č. 40/1964 S.b. Občiansky zákonník.

To by teoreticky mohlo byť vo Vašom prípade splnené. Klasickej darovacej zmluve bráni fakt, že darovacou zmluvou sa prevádza vlastnícke právo k veci. Bezpodielové vlastníctvo manželov má tú špecifickosť , že za vlastníka celej veci sa považujú obaja manželia a teda nie je čo previesť na druhého ( preto sa to volá bezpodielové spoluvlastníctvo ) . Pri podielovom spoluvlastníctve je to iné. Tam každý spoluvlastník vlastní ideálny podiel na veci a ten je možné darovať.

s pozdravom Grant


| napsal neprihlásený
darovanie nehnuteľnosti manželmi napsal neprihlásený
No v každom prípade takýto napsal neprihlásený

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah