Občianske právo

Právo na odkúpenie nájomného bytu

Otázka: 

Gabriel Dobrý deň,
Chcela by som požiadať o radu v súvislosti s užívaním resp. nájmom bytu. Jedná sa o moju mamu, ktorá je v súčasnosti dôchodkyňa. Od roku 1976 býva v byte, ktorý je vo vlastníctve akciovej spoločnosti, bývalého JRD resp. neskôr PD. Jedná sa o štvorbytovku, s garážou a záhradou. Byt (garáž aj záhrada) bol pridelený mojim rodičom (obaja boli zamestnaní v spomínanej organizácii)na základe uznesenia predstavenstva. Bohužiaľ pôvodný dokument o pridelení bytu nemáme. Otec v roku 1995 zomrel a mama až do dôchodku pracovala v spomínanej a.s., ktorého vedenie sa počas týchto rokov niekoľkokrát zmenilo. V roku 2000 a následne v roku 2006 nájomníci všetkých štyroch bytov požiadali o možnosť odkúpenia bytov do svojho vlastníctva od a.s. V oboch prípadoch bola ich žiadosť zamietnutá. V súčasnosti pozýva riaditeľ a.s. nájomníkov na prejednanie nájomnej zmluvy.
Chcela by som sa spýtať:
1. Má a.s. právo moju mamu z bytu vysťahovať napr. z dôvodu, že už nie je zamestnancom danej a.s.?
2. Ak jej navrhnú podpísať novú nájomnú zmluvu na dobu určitú (čo by v budúcnosti mohlo viesť k tomu, že by stratila predkupné právo na byt po uplynutí stanovenej lehoty a po jej uplynutí by bola nutná byt opustiť – ak sa nemýlim) a ona odmietne danú zmluvu podpísať, aké kroky môže vedenie a.s. spraviť – môžu ju v takomto prípade z bytu vysťahovať, tým že je vypovedajú pôvodnú náj. zmluvu (ak vôbec nejaká existuje)?
3. Keby došlo k tomu, že by ju chceli z bytu vysťahovať, je a.s. povinná zabezpečiť jej náhradný byt?
Náš problém spočíva v tom, že chceme zabrániť tomu, aby mama zostala bez strechy nad hlavou, mohli by ste nám v danej problematike poradiť?

Vážená pani,

Je potrebné povedať, že v zmysle § 711 ods. b) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak nájomca prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný.


Bytová náhrada

Otázka: 

Dobrý deň, ja sa chcem informovať ako by som mala postupovať pri mojom probléme dúfam, že mi budete vedieť pomôcť. Žijem s priateľom v spoločnej domácnosti v byte, ktorý sme kúpili už spolu, ale všetko je napísané iba na neho a teraz ma požiadal, aby som sa vysťahovala. Chcem vedieť či mám nárok na nejaké finančné vyrovnanie, keď na žiadnom dokumente nevystupujem ako vlastník, alebo spoluvlastník a ani sme nemali spoločné trvalé bydlisko a ja mám stále pôvodné. A v byte bývame spolu vyše 3 rokov a pred tým sme bývali u jeho rodičov a tam som mala vybavené i prechodné bydlisko. Nemám žiaden doklad, že som do toho bytu investovala a neviem ako to mám ďalej riešiť. Ďakujem za pomoc a ostávam s pozdravom.

Vážená pani,


Spoločný nájom bytu manželmi

Otázka: 

pocas manzelstva som dostla prideleny najomny byt od mesta,byt je pisany na moje meno.Zaujimalo by ma ci manzela po rozvode mozem z bytu vystahovat.

Vážená pani,

pokiaľ ste dostala pridelený byt počas manželstva vznikol spoločný nájom bytu manželmi. Vzhľadom na to, že ste získala právo na nájom bytu počas manželstva bude musieť ( pokiaľ sa nedohodnete )o zrušení spoločného nájmu manželov rozhodnúť súd. Nemôžete teda bývalého manžela jednoducho vysťahovať.

citujem § 705 ods. 2 zákona č. 40/1964 S.b.


Pôžička bez dokladov

Otázka: 

....dobry den zelam , nasiel som na nete tuto adresu ohladom pravnej pomoci....rad by som sa nieco opytal , vo februari tohto roku som niekomu pozicial cez 70000 SK bez toho aby som mal nejaky doklad o pozicke , ,mam len doklad o prevode penazi z mojho uctu na jeho ucet......chcem sa opytat aka je sanca ziadat o vratenie pozicky na sude a podanie zaloby , uspejem vobec???.....za odpoved vopred dakujem...

Všetko závisí od toho, akými dôkazmi na preukázanie svojich tvrdení disponujete. V zásade je prevod z účtu na účet dôkazom. Váš dlžník bude musieť preukazovať , že na vrátenie dlhu nemáte nárok, pretože ste napríklad spolu obchodovali a bol to prevod v súvislosti s nejakou dodávkou.


Rozvod v zahraničí

Otázka: 

Dobry den. Som velmi rada ze som nasla Vasu poradnu.Konecne niekto kto by mi mohol v mojej sitiuacii pomoct.Vopred dakujem. Moj pribeh je nasledovny.Zili sme z manzelom 10 rokov v rodinnom dome na Slovensku.Mame dve dcerky.Pred rokom a pol sme sa rozhodli odist do Irska.Manzel pred 11 mesiacmi odisiel do Anglicka ze lepsim i pracovnymi prilezitostami.Ja s dcerkami zijem nadelej v Irsku,nakolko manzel mi oznamil ze si nasiel 18 rocnu priatelku s ktorou uz spolu ziju a chce si zalozit novu rodinu,dohodli sme sa na rozvode.

Je to uz totizto treti krat co porusil manzelsky slub a niekoho si nasiel.Lenze nie je to take jednoduche ako to vyzeralo.Kedze obaja zijeme v zahranici,neviem ako to vobec ma prebiehat.Kde vobec na Slovensku je potrebne podat ziadost,ake doklady k tomu potrebujem,ako je to vlastne s pravnikom??? Neviem vobec ako na to.

Dalsia vec je majetok.Pri kupe domu pred 10 rokmi s rocnou dcerkou na rukach,v 9 mesiaci tehotenstva som podpisala bez toho ze by som si uvedomila, ze prostiedkdy na kupu domu manzel nadobudol pred manzelstvom.Teda nie je predmetom bsm.Co vsak nie je vobec pravda.Zarobil na ne pocas prace v Nemecku pol roku pred kupou.Polovicu domu dastal manzel darovacou zmluvou od otca.Neviem ci mam narok na nejaku ciastku z
domu.Stravili sme tam nase spolocne rodinne chvyle.Spolcnymi silami sme zveladovali dom i zahradu.
Co sa tyka deti.Manzel mi vobec neprisieva na deti.Musim sa starat o vsetko sama,bez akejkolvek jeho pomoci.Ma pocit ze detom pada jedlo,oblecenia,skolske pomocky,hracky ...z neba.Neviem ci je mozne nejak ho v podstate donutit este pred rozvodom aby my nejak prispieval na dcerky.Pri jeho pristupe k tomu rozvodu tak skoro nepride.Jemu vyhovuje
ze je zenaty,lebo ma mensie danove zatazenie a podobne zelezitosti.Chcela by som to ako asi kazdy v mojej situacii, co najrychlejsie vyriesit.Tahat celu domacnost je velmi narocne. Viem ze tych otazok je vela,budem vsak velmi vdacna za akukolvek odpoved.

Vážená pani,

Zrušenie manželstva rozvodom sa spravuje právnym poriadkom štátu, občanmi ktorého sú manželia v čase začatia konania. Ak sú manželia príslušníkmi rôznych štátov, spravuje sa zrušenie manželstva rozvodom právnym poriadkom slovenským.

Ak by bolo potrebné podľa odseku 1 použiť cudzí právny poriadok, ktorý by zrušenie manželstva rozvodom nedovoľoval alebo len za okolností mimoriadne obťažných, avšak manželia alebo aspoň jeden z nich žije v Slovenskej
republike dlhší čas, použije sa slovenské právo § 22 zákona 97/1963 S.b. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom .


Dlhy za ubytovanie na internáte

Otázka: 

Dobry den. Byval som isty cas v domove mladeze Medicka 2 ako dlhodobo ubytovny, pocas doby pobytu sa neustale menili podmienky mojho ubytovania a kvalita ubytovania a sluzieb nebolo taka aka bola dohodnuta a aku som platil. Riaditelstvo internatu na moj vyzvy nereagovalo, a pocas celej doby som sa stretol jedine s arogantnym spravnim. Nasledne po mojm vystahovani mi prisla vyzva k dodatocnemu zaplateniu kedze jeden z mesiacov so nemal uhradeni s vyhrazkami exekucie. Na co som reagoval listom v prilohe. Ako som pisal,so zvysujucou cenou som nepocital, kvalita sluzieb nebola dostatocna a preto sa mi nevidi spravne zaplatit za nieco co som si zaplatil, alebo mi poskytnute nebolo. Necitim sa tak, ze by som bol tomuto domovu Medicka 2 nieco dlzny. Prednedavnom mi prisiel list ze k nezaplatim do 15.7 tak ma budu opatovne stihat exekutorom. Nepamatam sa, ze by som podpisoval, dohodu o ubytovani, alebo dodatky k zmluve pri navysovani ceny. Ak k podaju navrh n exekuciu, co to znamena? Exekutor ma vyzve k zaplateniu dlznej sumy 3000 Sk, alebo ta suma bude automaticky navysena o exekutorsky poplatok napr 6000 Sk? Aka je moznost branit sa? Dakujem vopred za odpoved.

Vážený pane,


Náhrada skody po zivelnej pohrome

Otázka: 

Prosim poradit.Pocas burky odtrhlo kus strechy z paneloveho domu,ktora spadla na moje auto a sposobila mi skodu.Auto nieje poistene a poistka spollocenstva najomnikov domu sa nato nevztahuje.Mam narok na uhradu skody od spolocenstva najomnikov bytov?Ak ano akym sposobom skodu vymahat? Dakujem.

Vážený pane,

Na náhradu škody, ktorá vznikne v súvislosti s bytmi sa primerane vzťahujú ustanovenia Občianskeho zákonníka – zákon č. 40/1964 S.b. ( § 415 a nasledujúce ) . Správca zodpovedá za záväzky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome vzniknuté pri výkone správy a. do výšky splaten ých úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome ( §8b zákona č. 182/1993 Z.z. ) Správca môže byť spoločenstvo vlastníkov bytov ak neuzavrelo zmluvu o výkone správy, alebo fyzická a právnická osoba s ktorou spoločenstvo vlastníkov bytov uzavrelo


Vysporiadanie BSM a rozvod manželstva II

Otázka: 

Dobrý deň prajem! Už ste mi odpísali ohľadom zrušenia BSM. Pred týždňom sa manžel vrátil zo Španielska a chce, aby som mu vyplatila 300.000,-Sk za byt a k tomu dala auto. Poradila som sa, že pred rozvodom mu nič nemám dávať. O 2 mesiace chce ísť pracovať do Nórska. Mám obavy z jeho neplatenia úverov banke, mne na deti a jeho prípadné ďalšie dlhy, takže mu nedávam auto (to by bol v prípade predaja jeho rýchly zdroj príjmu),ale on ho potrebuje že k práci. Manžel zatiaľ býva u rodičov. Mne o auto nejde, aj keď ho využívam pre rodinné účely, len keby sa dali do poriadku tie veci okolo bytu, aby nezačal špekulovať s cenou bytu, čo samozrejme nemám zaručené ani pri rozvode. Nepomohlo by, keby si založil živnosť a požiadal by o zrušenie BSM?(ja nemôžem mať živnosť) Čo by ste mi poradili, ako to rýchlo a čo najlepšie začať riešiť? Teraz majú deti prázdniny - máme voľnejšie, inak je to pre všetkých psychicky náročné, povinnosti a ešte aj nezrovnalosti s peniazmi a bytom.

Vážená pani,


Vysporiadanie BSM počas trvania manželstva

Otázka: 

Prosím, ako najľahšie a najrýchlejšie dosiahnuť zrušenie BSM (postup,dôvody,aby obstáli u súdu). Manžel za obdobie 10/2007-4/2008 zobral úvery od bankových a aj nebankových subjektov v hodnote asi 175.000,-Sk, o ktorých som ja nevedela a ani nijak nepreukázal ich použitie pre rodinu (zrejme stávkoval a hral hazardné hry). Teraz brigáduje v Španielsku, kde nemám záruku pravidelných splátok úverov (mesačne cca 7.000,- Sk z jeho osobného účtu ) Bojím sa, že nám v prípade neplatenia splátok môže exekútor siahnuť na byt.

Byt je v osobnom vlastníctve, odkúpený v priebehu manželstva. Pôvodne bol štátny a bývali tam moji starí rodičia. Už počas ich života mi tam prihlásili trvalý pobyt (ešte som bola slobodná a pomáhala som im aj moja matka - ich dcéra) Po svadbe tam mal trvalý pobyt aj môj manžel.Babka(vdova) chcela byt odkúpiť,ale pre rýchy spád choroby to už nestihla, zomrela. V zápätí sme požiadali a aj odkúpili byt my - ja s manželom. Je mi to skoro úplne jasné, že byt spadá do BSM, teda v prípade rozvodu si manžel bude naň nárokovať.


Rozvod

Otázka: 

Chcela by som sa spytat,ako sa spravne pise ziadost o rozvod.Je na to uz nejake predtlacene tlacivo al.si ho kazdy pise individualne.A ake je tam poradie sudov,kedze mame s manzelom uz aj dieta.Spravne,co musi byt skor a prvorade.

Vážená pani,

tlačivo na návrh na rozvod nejestvuje. Toto podanie musí spĺňať zákonné náležitosti uvedené v § 42 ods. 3 a 79 ods. 1 zákona č. 99/1963 S.b. Občiansky súdny poriadok a to

§ 42 ods. 3


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah