Občianske právo

Výživné pre ešte nenarodené dieťaťa.

Otázka: 

Dobry den potreboval by som vasu radu.S manzelkou nezijem od maja 2008 no kazdy mesiac som jej prispieval financne na maloleteho syna ale aj na plnoleteho syna ktory chodi do skoly .Chcel som dat na rozvod pretoze zijem s priatelkou ktora je tehotna no manzelka sa nechce rozviest. Manzelka podala na upravu prav a vyzivneho na deti v sume 6000 sk na obidvich synov.Este minuleho roku/ked sme este spolu zili/ sme vzali dve pozicky ktore som splacal ja ale od maja plati jednu manzelka druhu vacsiu sumu platim ja.Po vyratany vsetkych poziciek a vyzivneho mi ostava 6000 sk a to neratam ubytovanie stravovanie a osatenie.Chcem sa opytat ci ma pravo na vyzivne aj nenarodene dieta?Prispievam aj priatelke ktora je na rizikovom tehotenstve na lieky a cestovne.Dakujem za vasu odpoved.

Vážený pane,

na nenarodené dieťa nie je možné priznať výživné, pretože spôsobilosť na práva mu bude priznaná až keď sa narodí živé i keď spätne( napríklad dedičské právo a pod. )

s pozdravom

Grant


Splatná pôžička

Otázka: 

Pred určitým časom som poskytla v tom čase kamarátovi pôžičky , v celkovej výške 900.000,- sk. Ktorá mala slúžiť na zabezpečenie si bývania, keďže sa rozišiel s manželkou, odsťahoval sa a v ich byte zostala bývať ona. Pôžičky sú spísané písomne ,ale neboli overené u notára , a ich splatnosť bola 2 roky( čiže vypršala minulý rok), a boli bezúročné. Priateľ ich existenciu nepopiera. Medzi tým sme začali žiť spolu , tak že priateľ ten byt nekúpil , ale povedal mi že peniaze uložil na výhodný úrok a po tých dvoch rokoch mi ich vráti . Vzhľadom na to , že mám kúpený byt a hypoúver , nikdy sme s priateľom neviedli spoločnú domácnosť , len sme spolu bývali v mojom byte. Medzitým sa nám narodili dve deti....a ja som zistila , že priateľ tie peniaze nikdy nikam nevložil , ale ich minul pre svoju osobnú potrebu a na automaty , oblečenie, reštaurácie, priateľky a podobne .
Ja neviem čo mám teraz robiť. Pôžičky boli podpísané , len bývalým priateľom ,aj keď bol v tom čase ženatý. Teraz je už rozvedený , ale nemá ešte vysporiadané BSM. Jediné čo vlastní je byt, a ten spadá do BSM. Ak podám
návrh na vydanie platobného rozkazu , budem musiť ja zaplatiť poplatky? Lebo ja už peniaze nemám. Ak bývalý priateľ prizná dlh , vydá súd platobný rozkaz?. Ako mám v tom prípade potom postupovať , ak nemá nič len ten byt spolu s exmanželkou . V prípade , že by som mala právoplatný platobný rozkaz , ako sa dostanem k peniazom. Dá sa to len exekúciou? Ak áno , musím ja zaplatiť trovy exekúcie? A čo v prípade , že má byt hodnotu len napr 1.400.000,- . Do akej výšky bude moja pohľadávka uspokojená?....Ja viem , že som pri pôžičke asi konala nezodpovedne, ale ja som si myslela , že ak priateťľ s manželkou neviedol spoločnú domácnosť, nie je na pôžičkách potrebný jej podpis, a navyše priateľ mi sľúbil , že dlh uhrdí do týćh dvoch rokov z vysporiadania BSM a zvyšok splatí.

Vážená pani,

dlh vznikol a pokiaľ je zdokladovaný a splatný nič Vám nebráni túto pohľadávku súdnou cestou vymáhať. To, že podpísal dlh ako manžel na veci nič nemení, pretože i keď by bola takáto zmluva uzatvorená nad rámec bežných záležitostí pri správe spoločného majetku § 145 zákona č. 40/1964 S.b. - Občianky zákonník stále by Vám bol povinný tento dlh vrátiť či už ako splátku pôžičky, alebo plnenie z neplatnej zmluvy.


Výkon rodičovských práv

Otázka: 

Dobrý deň, chcem sa spýtať akú mám šancu vycestovať do Talianska k sestre aj so svojou 5 ročnou dcérkou. Momentálne sme s manželom v rozvodovom konaní, za 2 týždne máme súd. Manžel povedal , že on mi súhlas na vycestovanie nedá. Ak by som dala návrh na súd, akú mám šancu , že to bude v môj prospech. Navštevovať by sa mohli, letné prázdniny (3 mesiace) by dcérka mohla tráviť o oca na Slovensku. Mala by som tam ubytovanie a omnoho lepšie finančné zabezpečenie ako tu. Za odpoveď vopred ďakujem.

Vážená pani,


Výživné na dieťa a cestovné náhrady

Otázka: 

dobry den,bola by som rada keby ste mi poradili, chcem si podat o zvysenie vyzivneho na dieta, otec dietata pracuje ako sofer v zahranici,a chcela by som sa dozvediet ci aj z diet sa vypocitava vyska vyzivneho,dakujem a prajem pekny den

Vážená pani,

narážate predpokladám na to, že cestovné náhrady sa nezahŕňajú do výšky daňového základu. To nebráni súdu, aby i takéto okolnosti zohľadnil pri výške výživného. Bude však potrebné preukázať ich výšku.

s pozdravom

Grant


Užívanie spoločnej veci nad rámec spoluvlastníckeho podielu

Otázka: 

dobry den! Mam jeden problem ktory potrebujem surne vyriesit,ale nema mi kto poradit! Ide o to ze sme 4-surodenci a zdedili dom , kazdy v tom dome sme vlastnikmi po 1/16-tine zvysok vlastny nasa teta.Dom v roku 2004 bol ohodnoteni na 540,000sk.SIce sa tam teta nastahovala a mi sme o tom nic nevedeli az po case a Ona ho postupne prerobila! Takze 1otazka je:ze ci plati stary posudok ktory je odhadnuty na 540,000SKK,a ma nas vyplatit z tej sumy!a kolko si mozeme pytat kazdy ked vlastnime kazdy po 1/16-tine. 2otazka:Ze ci aj ked ho prerobyla nemala od nas suhlas robila si 2 roky co chcela ci si mame dat urobyt teraz ked je dom prerobeny novy znalecky posudok,vlastne ci mala pravo na to si ho prerobyt a mi sa musime drzat starej stanovenej sumy! za pochopenie vopred velmi pekne dakujem!

Vážená pani,

Váš problém je v tom, že Vaša teta vlastní nehnuteľnosť v 3/4 a vy spolu iba v 1/4 ( 4x 1/16).Teta užíva nehnuteľnosť ako vlastník. Vzhľadom na to, že dom je v spoluvlastníctve máte v podstate dve možnosti

a) dohodnúť sa s tetou na nejakej forme kompenzácie za používanie nehnuteľnosti ( Vašej časti )
b) vysporiadanie podielového spoluvlastníctva či už reálnou deľbou , alebo potom finančným vysporiadaním

Krajná možnosť je že sa dom predá a vyplatia sa spoluvlastníci.

s pozdravom

Grant


Spor o užívanie bytu

Otázka: 

Dobry den.Chcem Vas poprosiť o radu s manželom nežijem v harmonickom vzťahu .Manžel má 2 občianske združenia zaregistrovane na adrese našho bytu ktory máme v osobnom vlastnictve a ja stým nesuhlasim mozem proti tomu niečo podniknuť . Dakujem velmi pekne za radu

Vážená pani,

pokiaľ Váš manžel využíva byt z titulu vlastníctva tak s tým nemôžete robiť prakticky nič. Iba ak vysporiadať bezpodielové vlastníctvo. Otázkou by bolo kedy tieto združenia zaregistrovali Váš byt ako sídlo ( počas manželstva či pred ním , s Vaším súhlasom či bez neho ) . Bolo by snáď možné považovať súhlas s používaním bytu za úkon, ktorý presahuje rámec spoločných vecí a tým pádom by tento súhlas bol neplatný, ale vždy by to skončilo súdnym sporom.

s pozdravom Grant


Reklamácia stavebných prác

Otázka: 

Dobrý deň, obraciam sa na Vás o pomoc a radu. Kupujem byt v novostavbe v Trnave na úver od Tatra banky, deposit som už zaplatil ako zvyšnú cast do úveru a peniaze z úveru uz prešli mojim úctom na úcet developera s ktorým Tatra banka spolupracuje pri financovaní tejto novostavby. Pri preberaní - kolaudácii, si moja sestra (má plnú moc nakolko ja som v zahrancí) nevšimla vadu na okne, je to diera vo velkosti 10cm v okne presnejšie v ráme okna z vonkajšej strany, ciže to nebolo lahké spozorovat. Závadu sme si všli az po podpisaní kolaudacie kde uvedená závada nebola napisaná. Potom sme sa obratili na realitnú kancelariu vo veci reklamácie, tá nas poslala za stavebnou spolocnostou

Vážený pane,


Rozvodové konanie

Otázka: 

KOLKO STOJI ROZVODOVE KONANIE?JE MOZNE ROZVIEST AJ BEZ UCASTI NA SUDE?JE DOSTATOCNY DOVOD NA ROZVOD CASTE HADKY?S MANZELOM SI UZ NEROZUMIEME A UZ NEVIEME SA ANI NORMALNE POROZPRAVAT O PROBLEMOCH.ON TVRDI ZE SA NEVIE O VAZNYCH VECIACH SOMNOU BAVIT.KAZDY PROBLEM ZAMETIE POD KOBEREC A NAKONIEC TO VYUSTI PORIADNOU HADKOU.MNA TO UZ TAKTO NEBAVI.UBLIZUJEME SEBE A HLAVNE DETOM TAK SA INFORMUJEM CI TO JE DOSTATOCNY DOVOD NA ROZVOD.JE MOZNE PAPIERE NA ROZVOD ZISKAT NA INTERNETE?

Vážená pani,


Byt na hypoteku

Otázka: 

Dobrý deň. Chcem sa informovať, či by som mala nejaký nárok na byt, ak: manžel ešte pred uzatvorením manželstva kúpil byt na hypotekárny úver, ktorý splácal 2 roky sám a teraz ho splácame spolu takým spôsobom, že moja i jeho celá výplata ide na jeho účet a on z neho potom rozposiela peniaze na inkaso, úver... Tým, že je tento byt na hypotéku a splácame ho takto obaja, ak by došlo k rozvodu povedzme o 10 rokov, prípadne by sme medzitým hypotéku aj platili, mám nárok na časť bytu? Ďakujem

Vážená pani,

byt, ktorý je kúpený jedným z manželov pred uzavretím manželstva nie je v bezpodielovom vlastníctve manželov. V prípade rozvodu by sa musel zohľadniť Váš finančný podiel na investícii, pretože každý z manželov má nárok na náhradu toho, čo sa z jeho majetku vynaložilo na majetok manžela nepatriaci do bezpodielového vlastníctva manželov.

s pozdravom

Grant


Zverenie dieťaťa do výchovy

Otázka: 

Dobrý deň, Chcela by som sa na Vás obrátiť s pár dotazmi: Onedlho sa budem rozvádzať po 2 ročnom manželstve. Máme spolu 2-ročného syna, o ktorého starostlivosť ma "chce pripraviť" manžel s tvrdením, že sa "o dieťa nedokážem dostatočne postarať". V tejto súvislosti by som sa chcela spýtať, aká vysoká jepravdepodobnosť, že sa mu to podarí.

S dieťaťkom som oficiálne do 3 rokov veku na rodičovskom príspevku, ale od 6 mesiacov pracujem vo vlastnej firme. To by podľa manžela mať byť dôvod mojej neschopnosti starať sa o spoločné dieťa. Druhým by mal byť môj "akože" nemanželský vzťah, ktorý je čistým výmyslom. Ja viem, že vám to môže znieť ako paranoja, ale zaujímalo by ma, či súd pri prideľovaní dieťatka do opatery berie do úvahy aj uvedené dôvody. S manželom si chcem výchovu syna podeliť, pričom mu nemienim robiť prieky pri jeho výchove. Druhý môj dotaz sa týka hypotéky a záložného práva na byt mojich rodičov. Keďže sa blíži k rozvodu, rozhodli sme sa záložné právo (keďže máme splatenú dostatočnú sumu hypotekárneho úveru) preniesť z bytu mojich rodičov na náš byt kúpený cez HÚ pre prípad možných komplikácií a byt následne predať. Ako sa potom rozdeľuje zostatková cena bytu medzi manželmi v prípade, že sa byt predá za trhovú cenu, ktorá bude samozrejme vyššia ako znalecká cena a zvyšná cena HÚ sa vráti banke? Napr. ak byt predáme za 3 milióny a banke
dlhujeme ešte 1,5 m., zostávajúcich 1,5 m. sa rozdelí medzi nás dvoch? Berie súd pri rozvodovom konaní na vedomie, že hoci pracujem, som oficiálne ešte na materskej dovolenke a rodičovskom príspevku?

Ďakujem a prajem všetko dobré.

Vážená pani,

o výchove dieťaťa rozhoduje súd, ak sa manželia nedohodnú. Prípadná schopnosť či neschopnosť starať sa o dieťa sa posudzuje individuálne. Argumenty Vašeho manžela nie sú príliš originálne. Väčšinou súd zverí dieťa do opatery matke, ale to nie je možné brať absolútne.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah