Občianske právo

Vhodnosť zmluvy o dielo

Otázka: 

Príjemný dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Pracujem v spol. s.r.o., ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a chceme uzavrieť zmluvy so živnostníkmi (dizajnér, projektant, statik,...). Aký typ zmluvy by bol najvhodnejší a podľa ktorého zákona? Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.

Vážená pani,

Podľa môjho názoru by bola najvhodnejšia zmluva o dielo v zmysle § 631 a nasledujúcich občianskeho zákonníka 40/1964 Z.z. Ale pozor neviem v akom rozsahu ste myslela dizajnéra, ale existuje zákon 444/2002 Z.z. o dizajnoch.

s pozdravom

Grant


Bezpodielové vlastníctvo a exekúcia

Otázka: 

Dobrý den, chcem Vas poprosit o radu. Da sa nejakym sposobom pred uzavretim manzelstva pravne zabezpecit, aby pocas trvania manzelstva v pripade manzelovych dlhov o ktorych by som nevedela, by som tieto dlhy ako jeho manzelka nebola povinna splatit ak bude platobne neschopny (bezpodielove spoluvlastnictvo)a taktiez v pripade jeho smrti aby som nezdedila jeho dlhy. Su opravneni veritelia manzela pozadovat splatenie dlhov od manzelky? Tiez sa chcem spytat, ci moze mat narok manzel pri rozvode na moj byt, ktory mam v osobnom vlastnictve este pred uzavretim manzelstva, ak dokaze ze jeho vyplata bola posielana na moj ucet, z ktoreho som splacala uver za byt. Uverova zmluva na byt je na moje meno, buduci manzel je rucitel. Trvaly pobyt tiez bude mat v mojom byte. Dakujem

Vážená pani,

V Slovenskej republike nejestvuje právna úprava takzvaných predmanželských zmlúv.

Vzhľadom na to je túto otázku treba riešiť prostredníctvom obmedzenia bezpodielového vlastníctva manželov – inými slovami , aby Váš oodelený majetok nebolo možné právne postihnúť. Bezpodielové vlastníctvo manželov je upravené v § 143 a nasledujúcich zákona č. 40/1964 S.b. – Občiansky zákonník.

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.


Záložné právo - Dohoda s partnerom

Otázka: 

Dobry den, potrebovala by som poradit ako napisat dokument a co ma vsetko obsahovat, aby bol v pripade potreby platny.Pred rokom sme kupili pozemok na ktory si moj partner zobral Hypotekarny uver a ja som dala urcitu hotovost. Na zmluve je uvedeny majitel moj partner, nakolko ja som bola vtedy nezamestnana. Medzi nami sme si napisali list overeny notarom na prislusnu mnou poskytnutu sumu.Teraz chceme pozemok predat a zamenit moj byt za pozemok ako zalozne pravo, ktore si ziada prislusna banka Ja som majitelka bytu a preto Vas prosim jak zostavit zmluvu medzi mnou a partnerom tak, aby som neprisla o byt keby sa nieco prihodilo.Dakujem pekne za radu.

Vážená pani,

Riziko vyplývajúce z Vašej situácie nespočíva ani tak v potrebe uzavrieť správne zmluvu , ale vo Vašej faktickej situácii.
Ak totiž dôjde k realizácii záložného práva zo strany záložného veriteľa tak prídete o byt a to bez ohľadu na akúkoľvek prípadnú dohodu s Vašim priateľom Vám v tomto nepomôže ( i keď Vám na jej základe môže byť dlh zaplatený ) .


Vysporiadanie bytu - cudzí štátny príslušník

Otázka: 

Dobrý deň. Mám právny problém, na ktorý som dostal viac názorov. Bývala manželka sa v 4/1996 vzdala Slovenského občianstva a v 5/1996 získala Rakúske občianstvo ,ktoré má dodnes. V roku 8/1998 sme uzatvorili Zmluvu o prevode vlastníctva bytu od štátu podľa § 5 odst.1 zákona NR SR č.182/1993 Z.z a v znení zákona NR SR č.151/1995 Z.z. Byt sme získali. V 10/2002 sme sa rozviedli. Dohodli sme sa ,že majetok vysporiadame tak, že čo je na Slovensku zostane mne a synom a čo je v Rakúsku zostane bývalej manželke. Seriozna dohoda sa po troch rokoch zmenila na peklo. Svoj postoj k deleniu majetku bývala manželka zmenila a od 11/2005 sa domáha podielu na byte ,chce vyplatiť 1/2 bytu, hoci v byte bývam so synom aj s rodinkou. Otázka znie: Môže sa občan iného štátu uchádzať o kúpu štátneho bytu ? Čo s takým človekom , ktorý používal pri styku s úradmi Slovenský občiansky preukaz ,hoci je Rakúšan ? /Asi nahlásila stratu a v skutočnosti si ho ponechala/

Verím, že mne a synovi pomôžete , za čo Vám vopred veľmi ďakujem .

Vážená pane

Vaša otázka je príliš všeobecná, pretože neobsahuje rozhodujúce skutočnosti pre určenie správnych záverov. Pokúsim sa preto vymedziť okruho otázok , ktorým je potrebné venovať pozornosť aby ste dospel k správnemu riešeniu.

1. Mala Vaši bývalá pani manželka v čase kúpy bytu postavenie tuzemca, alebo cudzozemca v zmysle devízového zákona 202/1995 Z.z. platného v čase nadobudnutia nehnuteľnosti teda v období 08/1998 ?
2. Mohla Vaša manželka platne nadobudnúť nehnuteľnosť v tuzemsku ?


Konkurenčná doložka

Otázka: 

dobry den, Z Vasich predoslych kompetentnych prispevkov som si vyvodil, ze zmluva o dielo, v ramci ktorej som pracoval minule leto v zahranici pre slovensku agenturu, nespada pod zakonnik prace. Tam by bola konkurencna dolozka (ja som ju mal v zmluve naviac az na 3 roky) neplatna. Ale ako je to pokial ju mam v zmluve o dielo? Dodavam ze slo o "nehmotne" dielo (umelecke vystupenia). Je to pre mna velmi dolezite a surne, ak by ste boli tak ustretovy a vyjadrili sa :) dakujem.

Vážený pane,


Darovacia zmluva na byt

Otázka: 

Dobrý deň. Bývam s priateľom vyše 4 rokov v byte, ktorý mu daroval jeho otec v 10/2002. Obaja podpísali darovaciu zmluvu u notára, v ktorej sa nenachádza doživotné právo darcu. Priateľ je v tejto zmluve zapísaný ako výlučný vlasník bytu. Jeho otec tento byt nenavštevuje a už pred darovaním ho asi 4 roky prenajímal. Má tam ale stále nahlásený trvalý pobyt. Chcem sa spýtať, či teraz môže zrušiť darovaciu zmluvu, alebo ju nejako napadnúť, resp. či môžme o tento byt prísť. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

Darovaciu zmluvu upravuje Občiansky zákonník - zákon č. 40/1964 S.b. v § 628 až 630. V zásade platí, že darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Týmto sa rozumie také porušenie noriem chovania, ktoré objektívne prekračuje bežne akceptovatené normy správania sa ( napríklad neprispenie v ťažkej životnej situácii a podobne. Nestačí iba "obyčajný konflikt" napríklad nenavštevovanie sa a pod.


Rozvod a vysporiadanie majetku

Otázka: 

Nooo tak by som to zhrnul, rodicia sa v lete rozisli.
V spolocnom vlastnictve maju dom na dedine cca 3mil, byt v meste 700tis, dve auta rovnakeho roku, a drobnosti. Pred rozvodom sme mali dobre vztahy s mamou a slubovala ze nebude chciet zatial (2-3roky) robit nic s rozdelovanim majetku ale potom ze chce predat dom. Nakolko sme aj so sestrou (ja 22, sestra 24) studenti vysokej skoly (sestra konci, ja som prvak externe) bez prijmov, sme jej s rozvodom pomohli aj podporovali ju, lebo sme verili ze nam da cas tie 2-3roky. Lenze sitacia sa ihned po rozvode zmenila a ona zacala vyhladavat pravnikov a zistovat ako co najrychlejsie predat dom aj byt a aj nam to oznamila ze to chce predat co najskor, lebo ona si chce kupit byt. Moja otazka spociva v tom, kedze mama je dost inteligentna a hlavne prefikana a otec naopak alkoholik bez rozumu ktoreho ked sudca zbada tak prisudi vsetko mame... ci mozme mi ako dospele deti zasiahnut do pripadneho sudneho konania ohladom rozdelenia majetku, kedze byvame v dome ja otec a sestra a stahovat sa nechceme. Byvame blizko pri velkom meste a byt je naopak v malom meste vzdialeny 50km. S mamou sme sa chceli dohodnut nech si necha byt a dom nech ostane nam ale ona na to nechce pristupit lebo ona si chce kupit byt vo vacsom meste a tych 700tis by jej nestacilo. Chcel by som sa spytat ci nas ako deti sudca prizve na sudne konanie a ci budeme moct ovplyvnit nejakym sposobom toto konanie. Vieme ze ked tam bude len otec tak mama vymoze uplne vsetko a nam nezostane nic, ani kde byvat ani peniaze. prosim vas o radu, dakujem velmi pekne

Vážený pán Igor,

Je potrebné vychádzať z faktu, že v čase rozvodu ste boli plnoletí. Rovnako je potrebné vychádzať z toho, že pokiaľ ste študenti znamená to, že ešte nie ste schopní so sestrou sami sa živiť ( definícia zákona ).
V zmysle zákona č. 31/2006 Z.z. O rodine § 62 ods. 1,2 Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.


Dedičstvo a daň

Otázka: 

Mam staru mamu ktora by chcela zanechat zavet s tym ze mi zanecha celu svoju cas podielu (pol domu). Je to dobre vpisat do zavetu, alebo je lepsie ak mi tuto svoju cast odpreda za symbolicku cenu? Zaujima ma to koli dani z darovania a z prevodu nehnutelnosti. Dalsiu cast domu vlastnia 2 dcery mojej starej mamy a jedna z nich (moja mama) sa chce svojej casti zrieknut v moj prospech. Ako to je najlepsie urobit? co sa platenia dani tyka?

Vážený pán Ondrej,

Čo sa týka závetu, tak neplnoleté deti musia dostať mimimálne toľko, koľko by bol ich podiel zo zákona, plnoleté deti minimálne 1/2 zákonného dedičského podielu . Inak by bol závet v tejto časti neplatný. § 479 zákona č. 40/1964 S.b. - Občiansky zákonník. Vaša matka sa nemôže vopred vzdať svojho potenciálneho dedičského podielu vo Váš prospech, pretože , dohoda, ktorou sa niekto vzdáva práv, ktoré môžu vzniknúť až v budúcnosti, je neplatná § 574 ods. 2 zákona č. 40/1964 S.b. - Občiansky zákonník.


Ušlý zisk

Otázka: 

Dobry den, mam na Vas otazku, s ktorou mi dufam pomozete..Nie som velmi skusena vodicka a tak sa mi pri parkovani priatelovho auta podarilo tuknut do ineho vozidla. Skoda nebola velmi velka, na priatelovom aute sa v podstate nestalo nic, len na tom poskodenom praskol naraznik a posunul sa blatnik. S poskodenym panom sme sa dohodli, ze v pripade ak mu poistovna neuhradi celu sumu opravy rozdiel mu uhradim ja. Prednedavnom som sa s tymto panom nahodou stretla a zacal s tym, ze auto uz ma v poriadku a ze sa mi ozve kolko mu mam vyplatit, za pozicanie ineho auta, pretoze isiel na vylet s rodinou. Moze odomna ziadat inu nahradu, ak viem, ze poistovna mu preplatila celu skodu vzniknutu na jeho aute? Jeho auto bolo v servise maximalne jeden den. Vopred Vam za odpoved pekne dakujem a prajem vela uspechov.

Vážená pani,

V zmysle § 442 ods. 1 zákona č. 40/1964 S.b. Uhrádza sa skutočná škoda a to, čo poškodenému ušlo (ušlý zisk).

Ušlý zisk možno definovať ako to, čo poškodenému ušlo v dôsledku spôsobenia škody; inak povedané v dôsledku spôsobenia škody nedošlo k zväčšeniu (rozmnoženiu) majetku, hoci sa to pri predpokladanej činnosti dalo očakávať.


Susedské spory

Otázka: 

Dobrý deň
Chcela by som sa opýtať, či zodpovedám za rozhodnutia stavebného úradu/obecného aj krajského/a či nesiem zodpovednosť pred súdom ak je stavba realizovaná na základe týchto rozhodnutí?A ešte ak niekoho nakamerujete pri vykonávaní rôznych priestupkov, je to obmedzovanie nejakej
slobody?

Vážená pani ,

Vaša otázkla je všeobecná a preto i moja odpoveď môže byť iba všeobecná. Vzhľadom na to, že ste neuviedla svoj mail môžem túto odpoveď zverejniť iba na webovej stránke. Za rozhodnutia orgánov štátnej správy zodpovedajú tieto orgány podľa zákona č. 514/2003 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah