Občianske právo

Nadobudnutie nehnuteľnosti cudzincom

Otázka: 

Predmet: Kupa bytu v SR Dobry den. Som obcianka Bieloruska a mam prechodny pracovny pobyt na Slovensku. Spolu s partnerom (on je obcan SR) sme kupili byt v SR pred 4 rokmi. Kedze on v tej dobe nemal ukonceny rozvod, byt bol napisany na jeho rodicov. Teraz by sme chceli tento byt prepisat na nas ako spoluvlastnictvo. Chcela by som vediet ci su pravne obmedzenia pre mna kedze nie som obcan SR a ani EU? Dakujem za vasu radu.

Vážená pani,

Obmedzenia pre nadobúdanie nehnuteľností cudzozemcami obsahuje § 19a Devízového zákona č. 202/1995 Z.z. . V súčasnej dobe Vám nič nebráni v nadobudnutí bytu do osobného vlastníctva. Obmedzenia skutočne jestvovali,ale boli zrušené.

Grant

§ 19a zákona č. 202/1995 Z.z.

Nadobúdanie nehnuteľností v tuzemsku

(1) Cudzozemec môže nadobudnúť vlastnícke právo k nehnuteľnostiam
v tuzemsku s výnimkami podľa odseku 2.

(2) Cudzozemec nemôže nadobudnúť vlastnícke právo

a) k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond 19) nachádzajúci sa za


Rozvod s medzinárodným prvkom

Otázka: 

Dobry den, chcem sa spytat o co je narocnejsi rozvod manzelstva uzavoreneho v SR medzi obcanom mimo EU a obcanom zo SR nez je rozvod manzelov oboch pochadzajucich zo SR?Treba na to nejake dodatocne papiere? dakujem za odpoved

Vážená pani


Právo na bytovú náhradu po rozvode

Otázka: 

Prajem vam pekny den. Neviem ci budete vediet poradit, ale dufam ze ano. Ide totiz o moju kamaratku, ktora sa vydala "velmi dobre". Su spolu tri roky a maju syna. On si teraz nasiel priatelku (no mal ich aj predtym dost) a podal ziadost o rozvod. Problem je v tom, ze si vzali na uver auto a dom. Ona sa mu podpisala ako rucitelka. Ale auto a dom je napisane na jeho rodicoch. On nieje vlastnikom nicoho a ani ona. Proste ona bola hlupa a oni to vyuzili. Teraz ju chcu z domu vyhodit, no ona nema kam ist. A ak oni prestanu splacat uver, ostane to na nej. Poradte mi prosim da sa s tym nieco urobit? Jej pravnik povedal, ze sa s takym niecim este nestretol a nemoze nic spravit. Je to pravda??? Prosim vas poslite mi e-mail a nejaku tu radu. Vopred vam pekne DAKUJEM!!!

Vaša kamarátka užíva túto nehnuteľnosť na základe práva užívať túto nehnuteľnosť ako rodinný príslušník.Do rozvodu ju odtiaľ vyhodiť nemôžu, i keď sa môžu snažiť ju donútiť, aby sama dobrovoľne byt opustila. V tomto prípade by sa nemala nechať, aby nezanikla spoločná domácnosť ( to je právny pojem ( definícia § 115 zákona č. 40/1964 S.b. Domácnosť tvoria fyzické osoby, ktoré spolu trvale žijú a spoločne uhradzujú náklady na svoje potreby. ) Občiansky zákonník 40/1964 S.b.


Rozvodove konanie

Otázka: 

Som vojak z povolania. Manželka dala žiadosť o rozvod, našla si nového partnera. Máme spolu 8 r. dcéru. Manželka ma tridsať rokov a pracuje len pol roka na polovičny uväzok vo firme, kde jej na ruku vyplatí min. a ostatne bokom. Doteraz som všetky výdavky platil ja, úver na byt, inkaso, manželkine potreby, auto. Bol som aj dva roky na misiach, aby som si to moho dovolit. Teraz si nasla noveho partnera a vyhraza sa mi, ze budem platit aj na nu, ze zo vsetkeho jej musim dat polovicu.
Mam plat okolo 20 tis. a neviem ako by som to mal zvladnut. Co vsetko si moze narokovat. Este sme nemali ani rozvodove konanie a ona kludne si vodi noveho partnera do našho bytu, do ktorého nedala ani korunu -ked tam nie som a netaji sa so svojím novým vzťahom ani na okoli. Myslím, že to vobec neprospieva mojej dcére a je natoľko sebecka, že jej to nevadí. Ešte navyše ona robí doma cirkus, vyhráža sa, akoby som bol ja ten, čo pochybil. Neuveriteľné. Vedeli by ste mi poradiť?

Vážený pane,

rozvod je vždy nechutná záležitosť, takže čo sa týka ľudského prístupu Vašej manželky nie je to nič neobvyklé.V Slovenskej republike sa v rozvodovom konaní neprihliada na prípadné zavinenie rozvodu, čo sa však spravidla prejaví v neskoršom rozhodovaní súdu, pretože rozvodové konanie je jedným z prípadov, kedy súd nie je viazaný návrhom účastníkov pri vysporiadaní spoločného majetku. Vzhľadom na to, že ste nešpecifikoval vlastnícke vzťahy vo Vašej rodine môžem sa vyjadriť len vo všeobecnosti
Vystupujú tu do popredia 4 základné problémy


Výživne na rozvedenému manželovi

Otázka: 

Idem sa rozvadzat z manzelkou, deti ziadne nemame, nezijeme spolu uz, nebyvam spolu s nou, mam vlastny podnajom. Platim este ked sme manzelia najomne v jej byte/je to jej byt v osobnom vlastnictve/´ =cely najom, elektriku a ine naklady. Manzelka si nezela aby som sa vobec ukazoval v byte kde som pocas manzelstva byval, a za cely cas som tam ani nebol prihlaseny. Ja to respektujem. Som zamestnany a teda platim aj zo svojho platu jej naklady plus extra vyzivne na prezitie plus si musim platit naklady mesacne na podnajom.
Zena je nezamestnana, studuje externe, je zdrava zena schopna vykonavat pracu. Stale mi stale tvrdi, ze aj po rozvode musim podla nejakeho novehozakona,ktory vysiel a ma platnost v prave - platit vyzivne na manzelku ci sa mi to paci alebo nie. Co je na tom pravdy? A v akom pripade to plati a aka ciastka ?
Myslite ze ked uvedieme do rozvodu ze spolu nezijeme, deti nemame, byt je manzelkin, tej jej ostava, a ani z neho nechcem nijaky podiel, ze nas lahko rozvedu?

Vraj sa to ucili na studiu,je to novy zakon, a ci manzelia deti maju alebo nie, musimplatit 4 roky nepodmienecne vyzivne. Studuje vysoku skolu zdravotnictva a svatej Alzbety, odbor psychoterapia a socialny pracovnik. Ako a co si o tom mam mysliet, lebo mi to stale omiela dookola a hovori ze co jej okrem toho ze jej zaplatim najomne kolko jej dam a co jej budem davat do buducnosti po rozvode.Existuje vobec taky zakon, a co si o tom vsetkom vyzivnom po rozvode mam mysliet. Dakujem

Vážený pane,

Vaša súčasná manželka má pravdepodobne na mysli § 72 zákona č. 36/2005 Z.z. o rodine. V tomto zákone je síce upravená vyživovacia povinnosť medzi manželmi. Rozvedený manžel, ktorý nie je schopný sám sa živiť má právo, aby mu druhý z manžel prispieval na výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Súd pri tom prihliada najmä na okolnosti, ktoré predchádzali rozvodu Tento príspevok môže súd priznať najviac na dobu 5 tich rokov od právoplatnosti rozhodnutia o rozvode. Výnimočne môže súd túto lehotu i predĺžiť pri matke s dieťaťom.


Problem s bytom v novostavbe

Otázka: 

Jun 2007 sa kolaudovala novostavba. Doteraz nemam list vlastnictva a nebol ani podany vklad do katastra aj napriek tomu ze som pred 2 mesiacmi dal predajcovi 2000 sk !Ma vobec vyznam sa sudit o financnu nahradu ?

Vážený pane,


Problémy s určením dediča.

Otázka: 

Dobrý deň. Rada by som sa informovala v záležitosti k pozostalosti po zosnulom. Som neter po zosnulom strýcovi, o ktorého som sa starala. Strýc podľahol nemoci ale nespísal poslednú vôľu. Bol vdovec, bezdetný a mal jedného žijúceho príbuzného, brata ktorý žije v zahraničí. Ústnou dohodou boli dohodnuté patričné majetkové vyrovnanie, ktoré však neboli vyhotovené písomnou formou. Boli mi zverené všetky doklady k majetku a všetky záležitosti ohľadom pohrebu zosnulého strýca. Mám na niečo nárok z majetku pozostalého? Ďakujem

Vážená pani ,


Pracovný problém so zamestnávateľom

Otázka: 

Skončil mi pracovný pomer dňa 31.12.2007 z dôvodu likvidácie podniku podľa §63.písm.1.Zamestnávateľ mi nechce vyplatiť odstupné ze vraj nemá, ze je po krk v dlhoch.Poštou doporučene som mu poslala výzvu 2krát aby mi odstupné vyplatil,nereagoval ani na jednu,vrátili sa mi päť.Nezmeškám lehotu podania ziadosti na sud ked uz je apríl 2008?A môzem ziadosť na sud o odstupné podať aj ako fyzická osoba bez právnika?

Vážená pani,


Poistná zmluva

Otázka: 

Dobrý večer. Prosím o vysvetlenie pojmu "...výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred..." je to z §800 Občianského zákonníka. Jedná sa mi o to či výraz "musí dať" znamená dodať príslušnej inštitúcii, alebo už to platí podaním na pošte. Konkrétne som podal výpoveď poistnej zmluvy PZP motorového vozidla v posledný deň predo dňom keď začala plynúť šesť týždňová lehota doporučeným dopisom s dodaním do 24 hodín. Poisťovňa tento list však dostala už v dobe plynutia šesť týždňovej lehoty a bol to dôvod z ich strany na neuznanie výpovede. Postupovali správne? Ďakujem za odpoveď.

Vážený pane,

tu je potrebné zohľadni nasledovné skutočnosti
1. znenie poistnej zmluvy
2. fakt, že výpoveď je jednostranný právny úkon - teda prejav vôle
3. znenie zákona - v tomto prípade ide o § 800 zákona č. 40/1964 S.b.
4. Úpravu plynutia lehôt v zmysle § 122 ods. 2 zákona č. 40/1964 S.b.
Vo svojej odpovedi budem predpokladať, že znenie poistných podmienok je rovnaké ako zákon.Odstúpenie od zmluvy je právny úkon i keď jednostranný. V zmysle všeobecných ustanovení o právnych úkonoch § 45 zákona č. 40/1964 S.b.


Výpoveď poistnej zmluvy

Otázka: 

Poistná zmluva
07.04.2008 09:06
Dobrý večer. Prosím o vysvetlenie pojmu "...výpoveď sa musí dať aspoň šesť týždňov pred..." je to z §800 Občianského zákonníka. Jedná sa mi o to či výraz "musí dať" znamená dodať príslušnej inštitúcii, alebo už to platí podaním na pošte. Konkrétne som podal výpoveď poistnej zmluvy PZP motorového vozidla v posledný deň predo dňom keď začala plynúť šesť týždňová lehota doporučeným dopisom s dodaním do 24 hodín. Poisťovňa tento list však dostala už v dobe plynutia šesť týždňovej lehoty a bol to dôvod z ich strany na neuznanie výpovede. Postupovali správne? Ďakujem za odpoveď.

Vážený pane,

tu je potrebné zohľadni nasledovné skutočnosti
1. znenie poistnej zmluvy
2. fakt, že výpoveď je jednostranný právny úkon - teda prejav vôle
3. znenie zákona - v tomto prípade ide o § 800 zákona č. 40/1964 S.b.
4. Úpravu plynutia lehôt v zmysle § 122 ods. 2 zákona č. 40/1964 S.b.
Vo svojej odpovedi budem predpokladať, že znenie poistných podmienok je rovnaké ako zákon.Odstúpenie od zmluvy je právny úkon i keď jednostranný. V zmysle všeobecných ustanovení o právnych úkonoch § 45 zákona č. 40/1964 S.b.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah