Výkon činnosti policajta a vlastníctvo obchodného podielu v s.r.o.

Otázka: 

Dobry den,
chcem sa opytat, ci policajt moze vlastnit podiel v s.r.o., bez toho aby bol jej konatel alebo zamestnanec (ciste len vlastnicky podiel) a co v pripade ze taky podiel zdedi, lebo dedicstvo sa da odmietnut alebo prijat len cele.

Vážený pane,

v zmysle zákona č. 73/1998 Z.z. o štátnej službe príslušníkov Policajného
zboru§ 48 ods. 7 citujem

(7) Zákaz inej zárobkovej činnosti podľa odseku 6 sa nevzťahuje na
poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na
výkon osobnej asistencie podľa osobitného zákona, 13aba) na vedeckú
činnosť, pedagogickú činnosť, lektorskú činnosť, prednášateľskú činnosť,
pastoračnú činnosť, publicistickú činnosť, literárnu činnosť, športovú
činnosť alebo umeleckú činnosť, znaleckú činnosť, tlmočnícku činnosť,


Opakovaný výsluch svedka v trestnom konaní

Otázka: 

Dobry den, rada by som vedela Vas nazor na otazku: Ci je vysluch svedka ktory bol vykonany policajtom po zacati trestneho stihania, ale pred vznesenim obvinenia pouzitelny na sude? alebo sa musi vykonat opatovne...

Vážená pani,

čo sa týka Vašej otázky zahŕňa dve veci prípustnosť dôkazu spôsob vykonania dôkazu


Vady bytu a problémy so stavebnou firmou

Otázka: 

Dobry den, pred 3 rokmi som kupila prizemny byt v novostavbe, uz v prvej
zime sa nam ukazali pliesne, no nevedeli sme, ze to bude aj nieco viac,
pomaly sa zacali ozyvay ostatny susedia na prizemi tiez, ze oni maju ten
isty problem.Dnes sa vykopala jama pod mojim oknom a zistilo sa, ze hydroizolacia je zla,nieje vobec pod zakladmi, nieje tam ani drenaz, nic.
Mame este prave nieco vysudit?Tozotizto p.majitel stavby je spekulant, zrusil firmy a tusim, ze nema ani na seba napisany ziaden majetok.
Este spomeniem, ze ako bytovydom si musime vziat uver a dat bytovku
dokopy, co bude cca 100 000 eur.....pomozte prosim, stavba bola skolaudovana v r 2007...

Vážená pani,


Zrušenie darovacej zmluvy

Otázka: 

Zdravim Vas,
prosim Vas, mam takyto poblem. V roku 2002 som s dobrym umyslom daroval byt bratovi darovacou zmluvom pokial sme spolu podnikali. V roku 2007 sme prestali spolu podnikat a v tomto byte sme nechali byvat nasu sestru...
Na tento byt si brat zobral pozicku,nevedel ju vyplatit tak som mu ciastocne pomahal so splacanim...
Teraz,ked to ma vyplatene tak chce tento byt predat. Navrhol som mu,aby byt predal sestre za tu cenu,co som ja ho kupil v tom case. On s tym nesuhlasi a chce na byte zarobyt dvojnasobok a tym chce vyhodit nasu sestru z bytu! Na zaklade tohoto spravania by som chcel sa pokusit dako anulovat darovaciu zmluvu ,i ked je uz po dobe dlhsej ako 3 roky... Je prosim Vas daky sposob to uskutocnit? Dakujem

Vážený pane,

možnosť zrušiť darovaciu zmluvu je uvedená v § 630 Občianskeho zákonníka zákon č. 40/1964 S.b. citujem

Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Trojročná lehota sa viaže na uplatnenie práva na odstúpenie od zmluvy od momentu kedy sa takáto udalosť stala. Je to otázkou do akej miery sa Vami popisované konanie zhoduje porušením dobrých mravov. Na jednej strane pomoc, ktorú ste mu poskytol je zjavne nad rámec bežných povinností príbuzného, ale na druhej strane si musíte


Všetko najlepšie k Veľkej noci

Vážení čitatelia webu www.lawblog.sk,

pre niektorých sú nasledovné dni symbolom udalostí, ktoré sa stali pred tisíročiami dali ľuďom nádej, že nežijú nadarmo. Pre iných je to vítané spestrenie, pretože Veľká noc vždy padne na piatok a pondelok, čo sa o vianočných sviatkoch nedá vždy povedať.

Či už patríte do jednej, alebo druhej skupiny si Vám redakcia dovoľuje zaželať príjemné prežitie veľkonočných sviatkov.

s pozdravom

redakcia@lawblog.sk


Reklamácia tovaru voči kupujúcemu

Otázka: 

Dobry den,neviem ci sa dobre obraciam,ale stala sa mi taka vec-Predal som auto dna 24,2 2011 kupujuci si ho dal obhliadnut v servise,mechanik mu to
opisal co a ako je s cim som bol rad ze kupujuci vie do coho ide.Auto sa predalo,prepisalo kupujuci sa ma pytal kedy bol meneny rozvodovy remen, na aute na tuto otazku som odpovedal neviem ,v dobe mojho pouzivania to nebolo,proste to neviem ja osobne som sa stym nic nerobil.no auto bolo prepisane vsetko prebehlo si myslim ako sa patri.Ziadna zmluva nebola spisana ,mna ako predavajuceho to ani nenapadlo kedze kupujuci byva 5km odomna.Ale co cert nechcel 17.3 2011 mi volal uz novy majitel ze prave zatiahol auto do servisu ktore mu pocas jazdy zdochlo a tam mu povedali ze je roztrhnuty rozvodovy remen a ze ako to ideme riesit.No ja by som poprosil niaku radu ci ja som zodpovedny zato co sa mu stalo,alebo ako to je zakonne, kedze s tym nemam skusenost a pride mi divne niekomu platit opravu auta ktore pri jeho pouzivani pokazilo zato ze ja som byvaly majitel?dakujem

Vážený pane,

Na zodpovednosť za vady pri kúpnej zmluve sa vzťahujú ustanovenia § 499-510 Občianskeho zákonníka a 596-600 Občianskeho zákonníka a § 612 a 627 Občianskeho zákonníka.Zodpovednosť za vady predanej veci sa uplatňuje
aj pri kúpnej zmluve medzi občanmi s tým rozdielom, že sa neuplatnia ustanovenia o predaji v obchode § 612-627 Občianskeho zákonníka zákon č. 40/1964 S.b. Pre Vás to konkrétne znamená aplikáciu § 499 a 596 Občioanskeho zákonníka citujem

§ 499


Fyzická osoba a nemajetnosť. Možnosť osobného bankrotu po novom

Otázka: 

Dobrý den. Obraciam sa na Vás v tejto záležitosti.

V rokoch 1991-2000 som ako súkromný podnokateľ viedol firmu,
ktorá po úspešnom nábehu sa od roku 1995 vinou zahraničného odberateľa dostala do finančných problemov a postúpneho zadlžovania a exekúčneho vymáhania pohľadávok. Odchodom do starobného dôchodku v r. 2001 som podnikanie ukončil, ale dlhy ostali a kedže som podnikal ako fizická
osoba, všetky exekúčne konania sú vedené voči mojej osobe.Návrh na
vyhlasenie konkurzu bol pre nedostatok majetku v r. 2002 zamietnutý. Všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok bol predmetom exekúcie ešte pred odchodom do dôchodku takže k uspokojovaniu pohľadávok dochadza formou zrážok z dôchodku , z ktoréeho mi po zrážkach ostáva 202 Eur/mes. Objem pohľadávok vdaka úrokom narastol do takých rozmerov, že mam zrážky z dôchodku zaistenée na cca 95 rokov. Doba úhrady prednostnej pohľadávky na ktorú v súčastnosti idu
zrážky z dôchodku vychadzna na cca 15 rokov a u neprednostnej cca 69 rokov.Vzhľadom na môj vek / 70 rokov / sa všetky pohľadávky s neskorším termínom javia ako nedobytné a vzhľadom na bezmajetnosť nedobytné ani na prípadných dedičoch. Veritelia pre ktorých idú v súčasnosti zrážky sú ochotní časť nevymoženej pohľadávky odpustiť, pravda za predpokladu,
že zastavením exekúcie neprejde exekúcia na pohľadávky s neskorším
termínom. Preto som sa na nich obratil so žiadosťou o zastavenie exekúcie pre nedobytnosť a dostávam odpovede, že memôžu preto, že to nedovoľuje zákon, alebo mi neodpovedaju vôbec. Tým mi vlastne blokujú možnosť dohodnúť
sa s veriteľmi pre ktorých idú terajšie exekúčne zrážky. Som občanom ŤZP, žijem na hranici hmotnej nudze, nemôžem si dovoliť ani adekvatnú zdravotnú starostlivosť.Som bezdetný, nema sa o mna ani kto postarať. Môžem požiadať sam súd o zrušenie exekúcie pretože je nevymožiteľná , pripadne pre iný dôvod? Prosím Vás poradte mi. Zdá sa mi veľmi nespravodlivé, že iní , ktorí boli "šikovnejší " si pozakladali kadejake sro, dcerskě spoločnosti, narobili dlhy, ale nikomu zato na dôchodok nesiahnú. Mne ani dalšých 100 rokov života nebude stačiť na splátenie dlhov z podnikania.

Vážený pane,

exekučné konanie sa začína na návrh oprávneného a on múže i exekúciu vziať späť. Za predpokladu, že exekútor oznámi oprávnenému, že ste nemajetný oprávnený môže, ale nemusí podať návrh na zastavenie exekučného konania.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah