Dopisovanie do zmluvy

Otázka: 

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, či sa dá do kúpnej zmluvy (ide o nehnuteľnosť) doplniť, prípadne dopísať ručne perom nejaký článok, resp. jedna veta týkajúca sa vysporiadania pozemku (jedná sa o panelák v podielovom spoluvlastníctve obyvateľov bytov, no pozemok pod panelákom stále patrí mestu). Ďakujem.

Vážený pán G.,

Zákon 40/1964 S.b. - občiansky zákonník v štvrtej časti § 34-51 rieši problematiku právnych úkonov. Právny úkon je prejav vôle s ktorým právo spája určité následky. Tým sa odlišuje od bežného konania


Výpoveď

Otázka: 

Prosím o pomoc v tomto prípade:dostala som dnes výpoveď zo zamestnania podľa Zákonníka práce § 63 ods.1,pímeno b/,s výpovednou dobou 2 mesiace. Avšak v pracovnej zmluve mám uvedenú výpovednú dobu 3 mesiace.Platí preto Zákonník práce, alebo pracovná zmluva? Ďakujem za pomoc Gabriela

Vážená pani Gabriela,


Zvyšovanie kvalifikácie v štátnej službe

Otázka: 

Zdravim, na túto stránku som sa dostala v podstate nahodou. Potrebovala by som poradiť, v tom, čo má obsahovať žiadosť (vysvetlim aká)... Pracujem v štatnej službe, mam vysoku školu prvého stupna a rozhodla som sa, že si dokončim aj druhy stupeň...teraz som našla članok v Novom čase a tom na co mám narok ked studujem popri zamestnaní. Menší problémik je v tom, že na miesto ktoré zastávam, nie je potrebná VŠ, a neviem čo mam dať do žiadosti o to že si chcem uplatniť nárok na platené volno, tak aby mi to nezamietli. Asi ani nerátam, že by mi to umožnili, ale za pokus nič nedám... Prosim poradte mi.... dakujem... Lucia

Lucia,

V zmysle § 52 ods. 1 písm. c) zákona č. 312/2001 Z.z. o štátnej služne štátny zamestnanec má právo na zabezpečenie prehlbovania kvalifikácie. Toto nezahŕňa štúdium na VŠ.


Zodpovednosť za škodu v pracovnom práve

Otázka: 

Dobry den, na internete som nasiel www stranku, kde pisete, ze poskytujete pravnu pomoc. Chcel by som sa opytat: Zamestnavatel mi pridelil notebook na osobnu kartu. Tento NB som si nechaval v praci, nic take, ako, ze si ho musim brat domov, alebo nieco podobne som nepodpisal a ani to zamestnavatel odo mna nikdy nepozadoval. Minuly tyzden vykradli firmu a z firmy zmizol aj moj netebook. Zamestnavatel mi ho chce teraz strhavat z platu a ja s tym nesuhlasim. Chcem sa spytat ci ma na to narok a ako sa mozem branit. Moj plat tvori nejaka fixna cast a premie. Dakujem za odpoved,

Vážený pán inžinier


Ručenie

Otázka: 

Neviem ci mi budete moct poradit, ale skusim sa vas spytat na jednu vec. Moj manzel bol ako slobodny rucit kamaratovi, ktory si bral uver cez svoju sestru.Vlastne manzel bol rucit jeho sestre, ale po vybaveni uveru zobral peniaze ten kamarat. Uver nesplacal. Tyzden po svadbe nam prisiel platobny rozkaz, aby sme zaplatili 200 000,-- Sk. Odvolali sme sa, boli sme na sude, no nakoniec sme to museli zaplatiť. Vybavili sme si uver, ktory budeme splacat sedem rokov. Kamarat tvrdi, ze nema peniaze. Jeho sestra s muzom su nezamestnani, nemaju ziadny majetok ani peniaze. Neviem ako by sme mohli ziskat tie peniaze spat ci uz od toho kamarata alebo jeho sestry. Co mozeme proti nim podniknut.

V zmysle zákona ručiteľ nastupuje na miesto dlžníka ak tento nespláca svoj dlh. Z uvedeného dôvodu bol postup veriteľa v súlade so zákonom. Ručiteľ , ktorý plní za dlžníka sa stáva jeho veriteľom a pôvodný veriteľ mu musí odovzdať všetky doklady a pomôcky , ktoré má k dispozícii a tie potom môžete použiť na vymáhanie svojho dlhu.


Zdravotné poistenie

Otázka: 

Sociálna poisťovňa mi odobrala invalidný dôchodok. Mám nárok na nejaké úľavy pri platení zdravotného poistenia?

Vážený pane,


Dvojité zdanenie

Otázka: 

Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia s Veľkou Britániou.

V súčasnosti je medzi SR a Spojeným Kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska uzatvorená zamedzení dvojakého zdania v odbore daní z príjmu a ziskov z majetku., ktorá nadobudla platnosť dňa 20.12.1991 a zverejnená bola pod číslom 89/1992 S.b. . V tejto zmluve je podrobne upravená daňová príslušnosť. Predpokladám , že ste tam boli iba krátkodobo. V zmysle čl. 4 bod 2 písmno a) ste daňovým rezidentom v SR. To znamená, že ste povinný podať daňové priznanie v SR.

Výška dane závisí od typu príjmu, ktorý ste tam poberali a tiež od toho , ktor bol ich platiteľom


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah