Vhodnosť zmluvy o dielo

Otázka: 

Príjemný dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o radu. Pracujem v spol. s.r.o., ktorá sa zaoberá stavebnou činnosťou a chceme uzavrieť zmluvy so živnostníkmi (dizajnér, projektant, statik,...). Aký typ zmluvy by bol najvhodnejší a podľa ktorého zákona? Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem.

Vážená pani,

Podľa môjho názoru by bola najvhodnejšia zmluva o dielo v zmysle § 631 a nasledujúcich občianskeho zákonníka 40/1964 Z.z. Ale pozor neviem v akom rozsahu ste myslela dizajnéra, ale existuje zákon 444/2002 Z.z. o dizajnoch.

s pozdravom

Grant


Bezpodielové vlastníctvo a exekúcia

Otázka: 

Dobrý den, chcem Vas poprosit o radu. Da sa nejakym sposobom pred uzavretim manzelstva pravne zabezpecit, aby pocas trvania manzelstva v pripade manzelovych dlhov o ktorych by som nevedela, by som tieto dlhy ako jeho manzelka nebola povinna splatit ak bude platobne neschopny (bezpodielove spoluvlastnictvo)a taktiez v pripade jeho smrti aby som nezdedila jeho dlhy. Su opravneni veritelia manzela pozadovat splatenie dlhov od manzelky? Tiez sa chcem spytat, ci moze mat narok manzel pri rozvode na moj byt, ktory mam v osobnom vlastnictve este pred uzavretim manzelstva, ak dokaze ze jeho vyplata bola posielana na moj ucet, z ktoreho som splacala uver za byt. Uverova zmluva na byt je na moje meno, buduci manzel je rucitel. Trvaly pobyt tiez bude mat v mojom byte. Dakujem

Vážená pani,

V Slovenskej republike nejestvuje právna úprava takzvaných predmanželských zmlúv.

Vzhľadom na to je túto otázku treba riešiť prostredníctvom obmedzenia bezpodielového vlastníctva manželov – inými slovami , aby Váš oodelený majetok nebolo možné právne postihnúť. Bezpodielové vlastníctvo manželov je upravené v § 143 a nasledujúcich zákona č. 40/1964 S.b. – Občiansky zákonník.

V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva.


Záložné právo - Dohoda s partnerom

Otázka: 

Dobry den, potrebovala by som poradit ako napisat dokument a co ma vsetko obsahovat, aby bol v pripade potreby platny.Pred rokom sme kupili pozemok na ktory si moj partner zobral Hypotekarny uver a ja som dala urcitu hotovost. Na zmluve je uvedeny majitel moj partner, nakolko ja som bola vtedy nezamestnana. Medzi nami sme si napisali list overeny notarom na prislusnu mnou poskytnutu sumu.Teraz chceme pozemok predat a zamenit moj byt za pozemok ako zalozne pravo, ktore si ziada prislusna banka Ja som majitelka bytu a preto Vas prosim jak zostavit zmluvu medzi mnou a partnerom tak, aby som neprisla o byt keby sa nieco prihodilo.Dakujem pekne za radu.

Vážená pani,

Riziko vyplývajúce z Vašej situácie nespočíva ani tak v potrebe uzavrieť správne zmluvu , ale vo Vašej faktickej situácii.
Ak totiž dôjde k realizácii záložného práva zo strany záložného veriteľa tak prídete o byt a to bez ohľadu na akúkoľvek prípadnú dohodu s Vašim priateľom Vám v tomto nepomôže ( i keď Vám na jej základe môže byť dlh zaplatený ) .


Vysporiadanie bytu - cudzí štátny príslušník

Otázka: 

Dobrý deň. Mám právny problém, na ktorý som dostal viac názorov. Bývala manželka sa v 4/1996 vzdala Slovenského občianstva a v 5/1996 získala Rakúske občianstvo ,ktoré má dodnes. V roku 8/1998 sme uzatvorili Zmluvu o prevode vlastníctva bytu od štátu podľa § 5 odst.1 zákona NR SR č.182/1993 Z.z a v znení zákona NR SR č.151/1995 Z.z. Byt sme získali. V 10/2002 sme sa rozviedli. Dohodli sme sa ,že majetok vysporiadame tak, že čo je na Slovensku zostane mne a synom a čo je v Rakúsku zostane bývalej manželke. Seriozna dohoda sa po troch rokoch zmenila na peklo. Svoj postoj k deleniu majetku bývala manželka zmenila a od 11/2005 sa domáha podielu na byte ,chce vyplatiť 1/2 bytu, hoci v byte bývam so synom aj s rodinkou. Otázka znie: Môže sa občan iného štátu uchádzať o kúpu štátneho bytu ? Čo s takým človekom , ktorý používal pri styku s úradmi Slovenský občiansky preukaz ,hoci je Rakúšan ? /Asi nahlásila stratu a v skutočnosti si ho ponechala/

Verím, že mne a synovi pomôžete , za čo Vám vopred veľmi ďakujem .

Vážená pane

Vaša otázka je príliš všeobecná, pretože neobsahuje rozhodujúce skutočnosti pre určenie správnych záverov. Pokúsim sa preto vymedziť okruho otázok , ktorým je potrebné venovať pozornosť aby ste dospel k správnemu riešeniu.

1. Mala Vaši bývalá pani manželka v čase kúpy bytu postavenie tuzemca, alebo cudzozemca v zmysle devízového zákona 202/1995 Z.z. platného v čase nadobudnutia nehnuteľnosti teda v období 08/1998 ?
2. Mohla Vaša manželka platne nadobudnúť nehnuteľnosť v tuzemsku ?


Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia Írsko

Otázka: 

Už sme si s priateľom prečítali na internete niekoľko stránok týkajúcich sa daní a teraz sme z toho úplne popletení. Keďže aj známi majú nejaké informácie, nevieme, či musíme vôbec podávať daňové priznanie na Slovensku. Sme totiž v Írsku, on od konca apríla 2005 a ja od júna, ale predtým som iba študovala na Slovensku. On nezarobil za rok 2005 na Slovensku viac ako 90 816Sk. Írsko sme našli ako štát, s ktorým ma SR podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Teda my sme to pochopili, že na Slovensku by sme už nemali platiť žiadne dane, ale treba podávať daňové priznanie? Veď ak tu mám dane zaplatené, som rezidentom tejto republiky, na Slovensku by už nemali zdaňovať moje zahraničné príjmy. Tiež by som sa rada opýtala, ako sa dá požiadať o predĺženie zdaňovacieho obdobia, je nato špecifické tlačivo a kam sa to posiela? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a dúfam, že budeme o niečo múdrejší.

Vážená pani,

S Írskom má SR podpísanú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia publikovanú pod číslom 365/2000 Z.z. . Táto zmluva rieši vylúčenie dvojitého zdanenia metódou zápočtu ( na rozdiel od Veľkej Británie, kde sa uplatňuje metóda vyňatia )

Vylúčenie dvojitého zdanenia sa obvykle realizuje dvoma spôsobmi a to
1. metódou zápočtu dane
2. metódou vyňatia príjmov

Metóda zápočtu dane v praxi znamená, že pokiaľ je príjem rezidenta SR z vykonávanej činnosti v druhom zmluvnom štáte zdanený, tak sa táto daň započíta na daň uplatnenú v SR


Konkurenčná doložka

Otázka: 

dobry den, Z Vasich predoslych kompetentnych prispevkov som si vyvodil, ze zmluva o dielo, v ramci ktorej som pracoval minule leto v zahranici pre slovensku agenturu, nespada pod zakonnik prace. Tam by bola konkurencna dolozka (ja som ju mal v zmluve naviac az na 3 roky) neplatna. Ale ako je to pokial ju mam v zmluve o dielo? Dodavam ze slo o "nehmotne" dielo (umelecke vystupenia). Je to pre mna velmi dolezite a surne, ak by ste boli tak ustretovy a vyjadrili sa :) dakujem.

Vážený pane,


Dvojité zdanenie - práca v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska

Otázka: 

Názov: danove priznanie / praca v zahranici potrebujem zistit ako mam podat danove priznanie, ked som do aprila pracovala na Slovensku a ostatne mesiace v zahranici. Je to konkretne Anglicko a tam je zmluva o zdvojenom zdanovani. Prosim poradte mi, absolutne tomu nerozumiem. Alebo mi poskytnite adresu,kde sa mozem konkretne na to dakoho spytat.Dakujem

Vážená pani Linda,

Pri svojej odpovedi budem predpokladať , že ste daňovým rezidentom SR s neobmedzenou daňovou povinnosťou. ( inými slovami máte tu trvalý pobyt , pretože podmienku zdržovania sa na území SR viac ako 183 dní v roku ste pravdepodobne nesplnila) a to , že prácu v období máj až december ste vykonávala výlučne v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah