Nevyplatenie mzdy a odstupného

Otázka: 

DOBRY DEN.JEDEN ZNAMI MI PORADIL NECH SA NA VAS OBRATIM ZE MI BUDETE VEDIET PORADIT. PRACUJEM V JEDNEJ FIRME UZ 8 MESIACOV A ZA POSLEDNE 3MESIACE SOM NEMALA VYPLATU.AKO SA TO DA VYMAHAT A DOKAZAT KEDZE SOM BOLA PLATENA NA RUKU NIE NA UCET???A ANI ZMLUVU NEMAM LEN TU CO SOM DOSTALA NA ZACIATKU NIE TAKU O PREDLZENI ZMLUVY.A ESTE NIECO...SEM DO FIRMI SOM POCICALA SVOJE PENIAZE 75000SK NEMAM DOKLAD AKURAT TO ZE TO BOL PREVOD Z BANKY DO BANKY CO JE VIDITELNE NA VYPISE.AKO A CO MAM ROBIT ABY SOM NEPRISLA O SVOJE PENIAZE??? VOPRED DAKUJEM

Vážená pani,

Predovšetkým si treba ujasniť, či tam skutočne pracujete na základe pracovnej zmluvy,prípadne iného zmluvného typu ( dohoda o vykonaní práce , zmluva o dielo ) prípadne bez zmluvy. Bez toho je veľmi ťažké určiť aká je vlastne situácia.

Pracovný pomer


Výpoveď pri nadbytočnosti

Otázka: 

Moja momentálna situácia je veľmi podobná sitácii tejto pani. Len s tým rozdielom, že firma sa neruší, ale prechádza do podnájmu dvoch jej súčasných konateľov. S tým, že ako dôvod uviedli §63 ods.1 b). Platía tieto podmienky rovnako aj u mňa? Ako výpovednú lehotu pri výpovedi mi stanovil dva mesiace ad konca tohoto mesiaca s tým, že sa vieme dohodnúť na odstúpení.. Mám rovnako nárok na odstupné?

Vážená pani,

výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,


Darovaný byt a vysporiadanie po rozvode

Otázka: 

Dobrý deň. Mám otázku. Matka mne a mojej sestre darovala byt. Keď sa z manželom rozvediem, má nárok aj on na podiel s darovaného bytu? Ďakujem

Vážená pani,

Veci darované počas manželstva nepatria do Bezpodielového vlastníctva manželov ( BSM ) a teda nemôžu byť predmetom vysporiadania po rozvode.

Gabriel


Vyporiadanie majetku BSM a dedičstvo

Otázka: 

dobry den, chcel by som sa spytat ako je to z dedenim majetku v pripade smrti jedneho z rodicov,ked su rodicia rozvedeni a majetkovo nevysporiadani, kto vsetko ma narok na dedicstvo?dakujem za odpoved.

Vážený pane,

Tu je potrebné riešiť dva problémy

Ako sa vyporiadava majetok po rozvode

Rozvodom zaniká bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM) a vyporiadajú si ho buď dohodou, alebo ho vyporiadava súd. V prípade ak sa BSM nevyporiada do 3 rokov nastávakú účinky uvedené v § 149 ods. 4 zákona č, 40/1964 S.b..


Náhradné bývanie

Otázka: 

Dobrý deň. Manželka podala žiadosť o rozvod. Od roku 2000 bývame v spoločnej domácnosti, v byte, ktorý sme dostali od armády. Byt je písaný na manželku. Ide o nájomný byt, ktorý nemáme v spoločnom vlastníctve. Má právo manželka po rozvode ma z tohto bytu vyhodiť alebo aké mám práva? Ďakujem

Vážený pane

Zo znenia Vašej otázky predpokladám, že bývate v služobnom byte svojej manželky.
Pojem služobný byt upravuje zákon 189/1992 Z.z. o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a s bytovými náhradami. Definícia služobného bytu je obsiahnutá v § 1 citovaného zákona.

Nájomnú zmluvu k bytu upravujú § 700 až 723 zákona č. 40/1964 S.b. – Občiansky zákonník. Vzhľadom k tomu, že k služobnému bytu nemôže vzniknúť spoločný nájom manželov ( § 709 ) Vaše postavenie upravuje § 713 zákona č. 40/1964 S.b. . citujem


Kúpa automobilu

Otázka: 

Dobrý deň Kúpili sme auto od podnikateľa, auto však nebolo napísané na neho ale na jeho manželku. Po dohode na cene, prepísaní auta sme zistili, že auto bolo búrané-na základe informácii od nášho automechanika V kúpnej zmluve, ktorá bola podpísaná a overená bolo v jednom z jej bodov uvedené: Pri zistení, že auto bolo búrané a boli zatajené informácie má kupujúci nárok na vrátenie peňazí a odstúpenia od zmluvy. Chcela by som prosím Vás vedieť či máme nárok na odstúpenie od kúpnej zmluvy? Akvšak nastanú s tým problémy ako by sme mali postupovať ďalej. Ďakujem veľmi pekne za radu

Vážená pani,

V prvom rade je potrebné vyriešť, či ste kúpnu zmluvu uzavreli podľa Obchodného ( 513/1991 S.b. , alebo Občianskeho zákonníka (40/1964 S.b.)

Občianskoprávny vzťah

Kúpna zmluva § 588-600


Ponuka vhodnej práce pri skončení pracovného pomeru

Otázka: 

Dobrý deň p.Gabriel Mám na Vás pár otázok, ale pred tým by som Vám chcela popísať moju situáciu. Pracujem v jednej firme už skoro rok. Môj zamestnávateľ nám oznámil, že sa naša prevádzka bude rušiť, ale neuviedol konkrétnejší termín. Sme tu dve a jednu pracovníčku chce prepustiť skôr. Osobne si myslím, že to budem ja, pretože som tu kratšie. Čo sa týka mojej pracovnej zmluvy je na dobu neurčitú, miesto výkonu práce je SR. Neporušila som žiadne vnútropodnikové ustanovenia, ani som nestratila pracovnú spôsobilosť. Na PN som nebola počas celej pôsobnosti v tejto firme. Zamestnávateľ mi predbežne ponúkol nové pracovné miesto, ktoré je však neadekvátne, pretože je cca 50km od môjho trvalého pobytu. A samozrejme nezabudol poznamenať, že mi nebude dávať žiadne príspevky na cestovné poprípade ubytovanie. A tak sa Vás pýtam - 1, Či mám nárok na odstupné aj v prípade, že odmietnem nové pracovné miesto 2, Kedy najneskôr nám môže zamestnávateľ oznámiť termín zatvorenia prevádzky 3, Podľa akého paragrafu mi môže dať výpoveď a či sa v tomto prípade dodržiava výpovedná lehota 4, Či mám nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky > Vopred Vám veľmi pekne ďakujem aj v mene kolegyne Katarína
Túto otázku bohužiaľ zverejňujem iba na internete, pretože zamestnávateľ zrejme rozviazal pracovný pomer a zrušil mailovú schránku skôr ako som mohol odpovedať a správa sa mi vrátila ako nedoručiteľná. Je teda istejšie posielať maily zo súkromných schránok.

Vážená pani ,

Při svojej odpovedi budem predpokladať, že ide o výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. a) zákona č. 311/2001 Z.z. – zákonník práce citujem Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak sa zrušuje
alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

Pokiaľ máte v pracovnej zmluve miesto výkonu práce v SR , tak Vám môže ponúknuť prácu v kdekoľvek SR. Na odstupné máte nárok i v prípade ak nové pracovné miesto odmietnete.
Toto upravuej § 76 zákonníka práce citujem :


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah