Vysporiadanie nehnutelnosti

Otázka: 

Zdravím Vás. Chcela by som Vás poprosiť o radu. >Kupujeme od známych nehnuteľnosť, ktorá je rozdelená na 8 častí. Majitelia 7/8 nám už podpísali kúpno-predajné zmluvy, ale majiteľka čo má 1/8 nám odmieta zmluvu podpísať. Dá sa s tým z právneho hľadiska niečo urobiť? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem a teším sa na skorú odpoveď.

Vážená pani,

túto problematiku upravuje zákona č. 40/1964 S.b. ( Občiansky zákonník ) najmä v § 123 až 142 - podielové spoluvlastníctvo a 143 až 150 bezpodielové spoluvlastníctvo. Vo vašom prípade ide o podielové spoluvlastníctvo.
Jedným z výlučných oprávnení vlastníka je právo disponovať s vecou. Vec môže byť vo vlastníctve viacerých osôb. O hospodárení so spoločnou vecou sa rozhoduje väčšinou hlasov počítaných podľa veľkosti podielov.


Vlastníctvo bytu manželmi po rozvode

Otázka: 

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu. Moji rodičia sú rozvedení asi 8 rokov,ale nemajú majetkové vysporiadanie. Otec u nás ostal bývať aj po rozvode a asi 2 roky dozadu sa odsťahoval, ale stále ku nám chodí prespať asi raz za dva mesiace, dáva nám na ruku peniaze, ale nemá o tom žiadne potvrdenie, všetky účty sú platené z účtu mojej mamy. Má ešte vôbec nárok na ten byt? Alebo akým spôsobom by sa byt delil? Jedná sa o byt v súkromnom vlastníctve.

Vážená pani,

Čo sa týka vysporiadania bytu je potrebné vziať do úvahy, že Bezpodielové vlastníctvo manželov ( BSM ) zaniká rozvodom ( ak už nezaniklo skôr).


Nevyplatenie mzdy

Otázka: 

Dobry den! Obraciame sa na Vas s prosbou o pravnu pomoc, nakolko sme sa ocitli vo velmi zlej situacii a nevieme si poradit. Manzel pracoval v sukromnej firme - restauracii - ako kuchar. S majitelom sa ustne dohodol, ze mu bude vyplacat 15000 Sk v hotovosti mesacne. Na zmluve mal vsak uvedene, ze pracuje na polovicny uvazok a bude mu platena suma 50Sk na hodinu. Manzel pracoval kazdy druhy tyzden, 15 hodin denne a ma odrobenych 15 dni v mesiaci. Pracovny pomer ukoncil a dna 10.8.2007 si mal ist pre vyplatu. Majitel mu vsak povedal, vraj na neho zabudol a dal mu len 2000 Sk a zbytok mu vraj da na ucet v utorok 14.8. V sobotu 11.8. sa vsak manzel dozvedel, ze majitel restauraciu predal a nedvihal mu uz ani mobilny telefon. Tak som mu zavolala ja zo svojho a pan B. ma uistil, ze peniaze na ucte budu, ze sa mozem spolahnut. Samozrejme, ze sa tak nestalo a my sme sa ocitli v podstate bez penazi, pretoze ja som momentalne nezamestnana. Chcela by som sa spytat ako postupovat v takomto pripade a kam sa mame obratit, ci to ma vobec zmysel od neho nieco vymahat, ked dostaval manzel peniaze v hotovosti. Dakujem vopred za odpoved a prajem pekny den.

Vážená pani

Takýto postup bol jednoznačne protizákonný , ale keďže Váš pán manžel nemal v pracovnej zmluve uvedenú správnu výšku mzdy obávam sa, že reálna možnosť vymoženia takejto sumy je malá. Je tu šanca obrátiť sa na príslušný inšpektorát práce, ale keďže ako hovoríte majiteľ reštauráciu predal bude to komplikované. Vymáhaniu ušlej mzdy som sa venoval vo viacerých svojich príspevkoch, a sú aplikovateľné i na tento prípad.

Grant


Náhradné výživné

Otázka: 

Názov: vyzivne Prosim poradit ohladom zameskaneho vyzivneho,byvaly manzel si neplni vyzivovaciu povinnost.Zameskane vyzivne som dala vymahat exekutorovi,ktory zistil ze ex nevlastni ziadny majetok,nie je zamastnany ani evidovany na urade prace.Pracuje v zahranici a exekutor nema pravo mu siahnut na prijem,ktory tam dostava.Okresny sud sa v tejto zalezitosti odvolava na exekutorske urady,ktore su povinne vyzivne vymahat.Ako dalej?Su snad takyto otcovia v tomto state chraneny ako medvede;]].Dakujem

Vážená pani,

bohužiaľ ide o častý jav, keď vymôcť peniaze od nemajetnej osoby je prakticky nemožné i keď je pravdou, že exekúcia môže trvať dlhšie ako rok, niektoré trvajú i viac rokov , ale to Vaše problémy nerieši. Pokiaľ si odmyslíme trestné oznámenie pre neplatenie výživného tak skutočne efektívnu možnosť predstavuje zákon č. 452/2004 Z.z. o náhradnom
výživnom, kedy štát plní namiesto povinnej osoby a potom si to spätne vymáha.


Dovolanie v trestnej veci

Otázka: 

Mám syna vo väzbe od septembra 2006, obvineného ako mladistvého za trestný čin podľa § 421, vyšetrovanie bolo ukončené v januári 2007, doposiaľ však nebolo o veci rozhodnuté ani vytýčené pojednávanie.Viac krát sme žiadali o prepustenie syna z väzby- vždy zamietnuté- dôvody vrajtrvajú a mohol by pokračovať v trestnej činnosti, čo je taký všeobecný a neodôvodnený dôvod, že by tam mohol byť i do smrti. Podali sme žiadosť na dovolanie na najvyšší súd, túto však okresný nechce odoslať!!! s odvolaním sa na §368. Vo veci prepustenia z väzby však bolo viac krát rozhodnuté okresom i krajom a zamietnuté. Môžete mi prosím poradiť, ako môžem ďalej postupovať.

Vážený pane,

Vami uvádzaný väzobný dôvod je dôvodom väzby v zmysle § 71 ods. 1 písm. b) zákona č. 301/2005 Z.z. . To či v konkrétnom prípade dôvod je , alebo nie je je ťažko na diaľku posúdiť. V každom prípade ide o väzobné stíhanie a teda v zmysle § 37 ods. 1 zákona č. 301/2005 Z.z je toto prípad pre obhahjobu ex offo. Koniec koncov i podanie odvolania v trestnom konaní je v zmysle § 373 ods. 2 zákona č. 301/2005 Z.z. podmienené právnym zastúpením.


Delenie nehnuteľného majetku pri rozvode.

Otázka: 

Dobry den. Budem musiet manzela "vyplatit" z bytu/2.izb/, ktory bol povodne iba moj, avsak statny. Tento byt sme pocas manzelstva odkupili za sumu ktorej vyska bola rovnaka ako suma ktora bola investovana do bytu/3.izb./ktory dostal manzel darom a tym padom je iba jeho. Manzel je ochotny mi byt ponechat ak budem suhlasit s nizkou sumou vyzivneho na dieta.Vopred dakujem za odpoveď.

Vážená pani,

Je rozdiel medzi štátnym bytom a medzi bytom v osobnom vlastníctve. Pokiaľ ste ako manželia využili predkúpne právo na byt v zmysle zákona 183/1992 Z.z tak ste ho nadobudli do BSM( bezpodielového spoluvlastníctva manželov ).

To v praxi znamená, že podlieha vysporiadaniu BSM v zmysle § 149 a § 150 zákona č. 40/1964 S.b. Občiansky zákonník citujem


Problém s výpoveďou

Otázka: 

V praci som podal vypoved,ale majitel nesuhlasi s rozviazanim pracovneho pomeru okamzite,nakolko mi skoncila skusobna doba.Dalej mi chce dat uhradit skody vzniknute z neplatnosti skoncenia pracovneho pomeru,uz mam try A.Este chce vymahat citujem,,naklady spojene s vykonom prace t.j. odborne zaskolenia,odborne kuZsky,skolenia,odborne studium,podla dlzky odpracovanej doby od ukoncenia odbornych zaskoleni,uvedenych v texte,a to nasledovne:od 1 mesiaca do 12 mesiacov-30 000,sk.Tento bod mam v prac.zmluve.Lenze ja som nebol na ziadnom odbornom skoleni ani nicom podobnom.Poradte prosim ako ukoncit prac.pomer okamzite.V pondelok mam pohovor na nove miesto. Dakujem

Vážený pane,

Vaša otázka by sa dala rozdeliť do dvoch častí a to ?
1. akým spôsobom a kedy končí výpovedná doba pri výpovedi danej
zamestnancom
2. Aké nároky na školenie a pod. môže zamestnávateľ uplatňovať.

K bodu I
. V zmysle § 61 Zákonníka práce - zákon č. 311/2001 Z.z. môže výpoveď podať zamestnanec i zamestnávateľ – ten však iba z dôvodov uvedených v zákone.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah