Rozvod

Otázka: 

Chcela by som sa spytat,ako sa spravne pise ziadost o rozvod.Je na to uz nejake predtlacene tlacivo al.si ho kazdy pise individualne.A ake je tam poradie sudov,kedze mame s manzelom uz aj dieta.Spravne,co musi byt skor a prvorade.

Vážená pani,

tlačivo na návrh na rozvod nejestvuje. Toto podanie musí spĺňať zákonné náležitosti uvedené v § 42 ods. 3 a 79 ods. 1 zákona č. 99/1963 S.b. Občiansky súdny poriadok a to

§ 42 ods. 3


Nadobudnutie nehnuteľnosti cudzincom

Otázka: 

Predmet: Kupa bytu v SR Dobry den. Som obcianka Bieloruska a mam prechodny pracovny pobyt na Slovensku. Spolu s partnerom (on je obcan SR) sme kupili byt v SR pred 4 rokmi. Kedze on v tej dobe nemal ukonceny rozvod, byt bol napisany na jeho rodicov. Teraz by sme chceli tento byt prepisat na nas ako spoluvlastnictvo. Chcela by som vediet ci su pravne obmedzenia pre mna kedze nie som obcan SR a ani EU? Dakujem za vasu radu.

Vážená pani,

Obmedzenia pre nadobúdanie nehnuteľností cudzozemcami obsahuje § 19a Devízového zákona č. 202/1995 Z.z. . V súčasnej dobe Vám nič nebráni v nadobudnutí bytu do osobného vlastníctva. Obmedzenia skutočne jestvovali,ale boli zrušené.

Grant

§ 19a zákona č. 202/1995 Z.z.

Nadobúdanie nehnuteľností v tuzemsku

(1) Cudzozemec môže nadobudnúť vlastnícke právo k nehnuteľnostiam
v tuzemsku s výnimkami podľa odseku 2.

(2) Cudzozemec nemôže nadobudnúť vlastnícke právo

a) k pôde, ktorá tvorí poľnohospodársky pôdny fond 19) nachádzajúci sa za


Predčasný dôchodok

Otázka: 

Dobrý deň, Chcela by som Vás týmto pekne požiadať o pomoc v nasledujúcej veci : Mamička má 53 rokov. Pracuje od 15 rokov, momentálne v domove dôchodcov. Má 4 deti. Jedno ešte študuje má 22 rokov / ukončila 2. ročník VŠ/Od r. 2002 je vdova. Po manželovi poberá vdovský a na nezaopatrené dieťa sirotský dôchodok. Do dôchodku by podľa starého zákona mala ísť v 54 rokoch. Podľa nového však až v 57 rokoch a 9 mesiacoch.Pracovala celý život ťažko a už sa cíti unavená. Chcela by som sa spýtať aký dosah na vdovský a sirotský dôchodok by mala žiadosť o predčasný dôchodok, prípadne aké riešenie by ste nám navrhli, aby mohla ísť do dôchodku a neovplyvnilo by to jej vdovský a sirotský dôchodok.

Vážená pani,


Rozvod s medzinárodným prvkom

Otázka: 

Dobry den, chcem sa spytat o co je narocnejsi rozvod manzelstva uzavoreneho v SR medzi obcanom mimo EU a obcanom zo SR nez je rozvod manzelov oboch pochadzajucich zo SR?Treba na to nejake dodatocne papiere? dakujem za odpoved

Vážená pani


Trovy súdneho konania a konkurzné konanie II

Otázka: 

Dobry den prajem, dakujem za Vase stanovisko. Zaroven by som si dovolil dovysvetlit Vasu otazku. Islo o to , ze spravca konkurznej podstaty mi neuznal jednu pohladavku voci upadcovi. Krajsky sud rozhodol, ze pohladavka musi byt uznana, pripocita sa k povodne prihlasenej pohladavke a trovy konania mi musi spravca konkurznej podstaty upadcu nahradit do 3 dni odo dna pravoplatnosti tohto rozsudku . Nie je mi jasne , ze ak Krajsky sud rozhodol, ze spravca konkurznej podstaty mi ma uhradit do 3 dni trovy konania a rozsudok davno nadobudol pravoplatnost, preco tuto sumu neviem vymoct. Ak by toto dovysvetlenie zmenilo vas pravny pohlad na vec, rad by som prijal doplnujuce stanovisko.

Vážený pane ,


Trovy súdneho konania a konkurzné konanie

Otázka: 

Dobry den prajem, chcel by som vas poziadat o poradenstvo k nasledovnemu problemu :Krajsky sud v Kosiciach rozhodol, že žalovaná strana - správca konkurznej podstaty - je mi povinný nahradiť trovy sudneho konania ( 3000,- Sk), do troch dní odo dna pravoplatnosti rozsudku. Rozsudok nadobudol pravoplatnost 30.5.2007. Na zaklade tohto rozsudku som poziadal zalovanu stranu -spravcu konkurznej podstaty - o uhradu trov konania. Spravca odmietol mi tuto sumu zaplatit.

Na zaklade uvedeneho som poziadal exekutorsky urad o vymozenie tejto ciastky.Okresny sud v Kosiciach ziadost sudneho exekutora o udelenie poverenia na vykonanie exekucie zamietol a nasledne aj Krajsky súd v Kosicach dna 17.4.2008 potvrdil uznesenie sudu prveho stupna.
V uzneseni je uvedene :
"Sud prveho stupna spravne uzavrel, ze ziadosti sudneho exekutora o udelenie poverenia na vykonanie exekucie nie je mozne vyhoviet, pretoze tomu brania ucinky vyhlasenia konkurzu, uvedene v ust. §14 ods. 1 pism.e/ zakona c.328/1991 Zb. Podla prvej vety tohto ustanovenia pre pohladavku proti upadcovi nemozno nariadit vykon rozhodnutia, viest vykon rozhodnutia, ani vykonavat exekuciu na majetok patriaci di podstaty, ani nadobudnut na nom pryvo na oddelene uspokojenie ( §28)."
Moja otazka znie:
Akym spôsobom je mozne vymoct trovy konania, ktore Krajsky sud zaviazal zalovanu stranu uhradit ? Da sa siahnut na odmenu-mzdu spravcu konkurznej podstaty, ktory urobil pri svojej cinnosti chybu a z tohto dovodu som musel podat zalobu na sud, ten uznal, ze zaloba je opravnena a okrem toho zaviazal zalovanu-spravkynu konkurznej podstaty mi uhradit trovy konania. Dakujem za akukolvek radu, ktora ma utvrdi, ze u nas je fungujuci pravny system.

Vážený pane,

zákon o konkurze a vyrovnaní č. 328/1991 Z.b. upravuje kolektívne uspokojenie veriteľov , tak aby ich nároky boli uspokojované pomerne. Uspokojovať pohľadávky možno len spôsobom ustanoveným týmto zákonom.Neviem o aký spor sa v tomto prípade šlo, ale podľa môjho názoru by mohlo v tomto prípade ( trovy konania ) ísť o pohľadávku proti podstate , ktorá môže byť uspokojená kedykoľvek počas konkurzu ( je to na uvážení správcu ) , inak len v rozvrhovom uznesení po skončení konkurzu, ale v tomto uznesení sa uspokojujú prednostne.

s pozdravom Grant


Sirotský dôchodok

Otázka: 

Som vyše 12 rokov rozvedená, bývalý manžel platil na našu dcéru, ktorá má dnes 14 rokov, výživné 3 000.- Sk.Bohužiaľ, v týchto dňoch zomrel a ja neviem ako mám postupovať vo veci ďalšieho finančného príspevku na dcéru. Prosím Vás, poraďte mi, na koho sa mám obrátiť a čo všetko musí obsahovať moja prípadná žiadosť o sirotský príspevok. Kto mi ho bude teraz vyplácať a z čoho sa vlastne vypočítava? Exmanžel bol SZČO, na súdoch vždy uvádzal hrubý mes. príjem 9 000.- SK!!!! Ak mi to vypočítajú z tohto, asi nedostanem nič! Som zamestnaná v školstve, môj príjem je cca 10 500 mesačne, iný príjem nemám. Ešte by ma zaujímalo, či sa pri vypočítavaní príspevku zohľadňuje vek dieťaťa a jeho potreby tak, ako pri určovaní výživného. Alebo je to " fixná " suma? Veľmi mi poôžete, ak mi dáte odpoveď.

Vážená pani,

nárok na sirotský dôchodok upravujú §§ 76,77 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. V zmysle vyššie uvedených ustanovení nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z pvolania.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah