Reklamácia stavebných prác

Otázka: 

Dobrý deň, obraciam sa na Vás o pomoc a radu. Kupujem byt v novostavbe v Trnave na úver od Tatra banky, deposit som už zaplatil ako zvyšnú cast do úveru a peniaze z úveru uz prešli mojim úctom na úcet developera s ktorým Tatra banka spolupracuje pri financovaní tejto novostavby. Pri preberaní - kolaudácii, si moja sestra (má plnú moc nakolko ja som v zahrancí) nevšimla vadu na okne, je to diera vo velkosti 10cm v okne presnejšie v ráme okna z vonkajšej strany, ciže to nebolo lahké spozorovat. Závadu sme si všli az po podpisaní kolaudacie kde uvedená závada nebola napisaná. Potom sme sa obratili na realitnú kancelariu vo veci reklamácie, tá nas poslala za stavebnou spolocnostou

Vážený pane,


Rozvodové konanie

Otázka: 

KOLKO STOJI ROZVODOVE KONANIE?JE MOZNE ROZVIEST AJ BEZ UCASTI NA SUDE?JE DOSTATOCNY DOVOD NA ROZVOD CASTE HADKY?S MANZELOM SI UZ NEROZUMIEME A UZ NEVIEME SA ANI NORMALNE POROZPRAVAT O PROBLEMOCH.ON TVRDI ZE SA NEVIE O VAZNYCH VECIACH SOMNOU BAVIT.KAZDY PROBLEM ZAMETIE POD KOBEREC A NAKONIEC TO VYUSTI PORIADNOU HADKOU.MNA TO UZ TAKTO NEBAVI.UBLIZUJEME SEBE A HLAVNE DETOM TAK SA INFORMUJEM CI TO JE DOSTATOCNY DOVOD NA ROZVOD.JE MOZNE PAPIERE NA ROZVOD ZISKAT NA INTERNETE?

Vážená pani,


Úver

Otázka: 

V roku 2002 sme si s manželkou zobrali úver od VÚB v sume 600 000,- Sk na dostavbu RD. Zmluva je uzatvorená podľa § 497 Obch. zák. V zmluve som označený ako dlžník, manželka ako spoludlžník. V zmluve o úvere bolo dohodnuté, že úver bude splácaný v pravidel. mesač. splátkach, z účtu vedeného vo VÚB na moje meno. Teda úver som splácal výlučne sám zo svojich vlastných fin. prostriedkov a spalácam ho doteraz

V roku 2002 sme si s manželkou zobrali úver od VÚB v sume 600 000,- Sk na dostavbu RD. Zmluva je uzatvorená podľa § 497 Obch. zák. V zmluve som označený ako dlžník, manželka ako spoludlžník. V zmluve o úvere bolo dohodnuté, že úver bude splácaný v pravidel. mesač. splátkach, z účtu vedeného vo VÚB na moje meno. Teda úver som splácal výlučne sám zo svojich vlastných fin. prostriedkov a spalácam ho doteraz. V čase, keď sme si brali úver sme už boli podiel.spoluvlat.predmetného RD/ lebo naše BSM bolo zrušené ešte v roku 1997/. Splácanie úveru je zaistené záložným právom na tento RD. Situácia je teraz takáto: V roku 2006 sme sa rozviedli. Následne v tom istom roku podala moja bývalá manželka návrh na zrušenie podiel. spoluvlastníctva k predmetnému RD.

Súd jej žiadosti vyhovel, podiel.spovlast. zrušil a vyporiadal podľa § 142 OZ tak, že mi uložil povinnosť zaplatiť bývalej manželke presne 1/2 sumy, na ktorú bol založený RD znalcom ohodnotený, s tým, že vlast. predmetného domu sa stávam ja. Do dnešného dňa spoludlžníčka z poskytnutého úveru nesplatila ani jednu splátku, hoci v sume, ktorú mi súd uložil jej vyplatiť je i
hodnota toho, o čo bol predmetný RD zhodnotený /za fin. prostriedky z úveru/.,teda budem ju vyplácať i z toho, čo ešte ani nie splatené. Vzhľadom na ust. § 293 ObchZ nemôžem voči banke namietať, že ja som už splatil svoju polovicu dlhu / už som splatil viacako 1/2 dlhu/. Ak nebudem vládať splácať, banka RD predá. Mne zostane povinosť zaplatiť
býv. manž. sumu uloženú súdom a z mojej polovice bude uhradený dlh voči banke.Viem, že mám voči býval. maž. postih podľa § 511 ods. 3 OZ a to bez ohľadu na to, či nás banka bude považovať za dlžníkov solidárnych alebo podielových, neviem však, či mám žalobou žiadať od manželky polovicu toho, čo už bolo zaplatené /a za akú dobu 3 roky, 4 roky alebo
polovicu celého plnenia bez ohľadu na už uplynulý čas od začiatku splácania úveru/, alebo žalovať odteraz každú splátku, ktorú odteraz banke zaplatím a zároveň žiadať doplatenie toho, čo som už zaplatil naviac nad svoju polovicu dlhu. Za Vašu odpoveď Vám budem veľmi vďačný.

Ešte by som poprosil o názor, či vzťah podľa § 511 OZ /postihový/ treba považovať za vzťah na ktorý sa v tomto prípade vzťahuje premlčacia lehota podľa OBChZ , alebo za vzťah na ktorý sa vzťahuje premlčania lehota podľa
OZ - keďže zmluva o úvere je bsolútny obchod, ale vzťahy medzi spoludlžníkmi neupravuje a v tomto odkazuje na úpravu v OZ.. Ešte raz Vám ďakujrm, ak mi napíšte svoj názor.

Vážený pane,

pokiaľ som správne pochopil znenie Vašej otázky tak od roku 1997 bol dom v podielovom spoluvlastníctve Vás dvoch. Zhodnotenie nehnuteľnosti sa malo vziať do úvahy pri vysporiadaní podielového vlastníctva súdom. Vzhľadom na to, že v súčasnosti ste jediným vlastníkom nehnuteľnosti ( vrátane zhodnotenia domu ) Vy nejestvuje žiadny právny titul na vymáhanie regresného nároku od Vašej bývalej manželky.

s pozdravom Grant


Byt na hypoteku

Otázka: 

Dobrý deň. Chcem sa informovať, či by som mala nejaký nárok na byt, ak: manžel ešte pred uzatvorením manželstva kúpil byt na hypotekárny úver, ktorý splácal 2 roky sám a teraz ho splácame spolu takým spôsobom, že moja i jeho celá výplata ide na jeho účet a on z neho potom rozposiela peniaze na inkaso, úver... Tým, že je tento byt na hypotéku a splácame ho takto obaja, ak by došlo k rozvodu povedzme o 10 rokov, prípadne by sme medzitým hypotéku aj platili, mám nárok na časť bytu? Ďakujem

Vážená pani,

byt, ktorý je kúpený jedným z manželov pred uzavretím manželstva nie je v bezpodielovom vlastníctve manželov. V prípade rozvodu by sa musel zohľadniť Váš finančný podiel na investícii, pretože každý z manželov má nárok na náhradu toho, čo sa z jeho majetku vynaložilo na majetok manžela nepatriaci do bezpodielového vlastníctva manželov.

s pozdravom

Grant


Zverenie dieťaťa do výchovy

Otázka: 

Dobrý deň, Chcela by som sa na Vás obrátiť s pár dotazmi: Onedlho sa budem rozvádzať po 2 ročnom manželstve. Máme spolu 2-ročného syna, o ktorého starostlivosť ma "chce pripraviť" manžel s tvrdením, že sa "o dieťa nedokážem dostatočne postarať". V tejto súvislosti by som sa chcela spýtať, aká vysoká jepravdepodobnosť, že sa mu to podarí.

S dieťaťkom som oficiálne do 3 rokov veku na rodičovskom príspevku, ale od 6 mesiacov pracujem vo vlastnej firme. To by podľa manžela mať byť dôvod mojej neschopnosti starať sa o spoločné dieťa. Druhým by mal byť môj "akože" nemanželský vzťah, ktorý je čistým výmyslom. Ja viem, že vám to môže znieť ako paranoja, ale zaujímalo by ma, či súd pri prideľovaní dieťatka do opatery berie do úvahy aj uvedené dôvody. S manželom si chcem výchovu syna podeliť, pričom mu nemienim robiť prieky pri jeho výchove. Druhý môj dotaz sa týka hypotéky a záložného práva na byt mojich rodičov. Keďže sa blíži k rozvodu, rozhodli sme sa záložné právo (keďže máme splatenú dostatočnú sumu hypotekárneho úveru) preniesť z bytu mojich rodičov na náš byt kúpený cez HÚ pre prípad možných komplikácií a byt následne predať. Ako sa potom rozdeľuje zostatková cena bytu medzi manželmi v prípade, že sa byt predá za trhovú cenu, ktorá bude samozrejme vyššia ako znalecká cena a zvyšná cena HÚ sa vráti banke? Napr. ak byt predáme za 3 milióny a banke
dlhujeme ešte 1,5 m., zostávajúcich 1,5 m. sa rozdelí medzi nás dvoch? Berie súd pri rozvodovom konaní na vedomie, že hoci pracujem, som oficiálne ešte na materskej dovolenke a rodičovskom príspevku?

Ďakujem a prajem všetko dobré.

Vážená pani,

o výchove dieťaťa rozhoduje súd, ak sa manželia nedohodnú. Prípadná schopnosť či neschopnosť starať sa o dieťa sa posudzuje individuálne. Argumenty Vašeho manžela nie sú príliš originálne. Väčšinou súd zverí dieťa do opatery matke, ale to nie je možné brať absolútne.


Biely kôň

Otázka: 

Som s nervami v koncoch...mala som výbornú priateľku,bola mi ako staršia sestra!!šla som na materskú,tak mi dohodila obchodnú činnosť pre moju živnnosť,nech prežijem rozvod a ťažkú živ.situáciu s miminom...vybavila na moju fyzickú osobu biznis ,riadila ho a podnikala v mojom mene...vraj mi omáhala,kým mi dieťa neodrastie a nebudem môcť to robiť sama!!!Spravila si zo mňa "Bieleho koňa" za 5 milionov SK!!Daňový úrad sa mi chystá zobrať byť,ktorý mám po mame,aj ked vyšetrovanie nie je ukončené a ja zháňam priame dôkazy na moju SUPER kámošku...a ona?!behá si po svete a robí daľšie podvody,no nikomu to zjavne nevadí..teda až na mňa a môjho syna.nemôžem ísť do väzenia za niekoho iného,prísť o byt a skončiť takto svoj život!!Takže-čo mám robiť,kto mi aspoň zatiaľ poskytne právnu pomoc zdarma,kto mňa a syna zachráni...bola som hlúpa,myslela som si ,že mi pomáha a ona ma pochovala za živa....

16.11.2007 09:08

Vážená pani,

otázkou zostáva do akej miery podnikala vo Vašom mene. Mala od Vás písomnú plnú moc ? Kto podpisoval daňové priznania, výkazy a pod. ?V druhom prípade by som si zistil, či dlžíte aj súkromným firmám, alebo len štátu.

Pokiaľ podnikala na základe plnej moci je tu ešte aká taká šanca na úspech, pokiaľ sa preukáže , že konala nad rámec splnomocnenia, ale pokiaľ ste podpisovala výkazy , daňové priznania hlásenia na Daňový úrad a pod. potom je veľmi ťažké preukázať, že s tým nič nemáte.


Právo na odkúpenie nájomného bytu

Otázka: 

Gabriel Dobrý deň,
Chcela by som požiadať o radu v súvislosti s užívaním resp. nájmom bytu. Jedná sa o moju mamu, ktorá je v súčasnosti dôchodkyňa. Od roku 1976 býva v byte, ktorý je vo vlastníctve akciovej spoločnosti, bývalého JRD resp. neskôr PD. Jedná sa o štvorbytovku, s garážou a záhradou. Byt (garáž aj záhrada) bol pridelený mojim rodičom (obaja boli zamestnaní v spomínanej organizácii)na základe uznesenia predstavenstva. Bohužiaľ pôvodný dokument o pridelení bytu nemáme. Otec v roku 1995 zomrel a mama až do dôchodku pracovala v spomínanej a.s., ktorého vedenie sa počas týchto rokov niekoľkokrát zmenilo. V roku 2000 a následne v roku 2006 nájomníci všetkých štyroch bytov požiadali o možnosť odkúpenia bytov do svojho vlastníctva od a.s. V oboch prípadoch bola ich žiadosť zamietnutá. V súčasnosti pozýva riaditeľ a.s. nájomníkov na prejednanie nájomnej zmluvy.
Chcela by som sa spýtať:
1. Má a.s. právo moju mamu z bytu vysťahovať napr. z dôvodu, že už nie je zamestnancom danej a.s.?
2. Ak jej navrhnú podpísať novú nájomnú zmluvu na dobu určitú (čo by v budúcnosti mohlo viesť k tomu, že by stratila predkupné právo na byt po uplynutí stanovenej lehoty a po jej uplynutí by bola nutná byt opustiť – ak sa nemýlim) a ona odmietne danú zmluvu podpísať, aké kroky môže vedenie a.s. spraviť – môžu ju v takomto prípade z bytu vysťahovať, tým že je vypovedajú pôvodnú náj. zmluvu (ak vôbec nejaká existuje)?
3. Keby došlo k tomu, že by ju chceli z bytu vysťahovať, je a.s. povinná zabezpečiť jej náhradný byt?
Náš problém spočíva v tom, že chceme zabrániť tomu, aby mama zostala bez strechy nad hlavou, mohli by ste nám v danej problematike poradiť?

Vážená pani,

Je potrebné povedať, že v zmysle § 711 ods. b) Prenajímateľ môže vypovedať nájom bytu, ak nájomca prestal vykonávať prácu, na ktorú je nájom služobného bytu viazaný.


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah