Nemajetnosť poručiteľa v dedičskom konaní a spory o výšku majetku

Otázka: 

po smrti matky sme ostali 2 dospelí surodenci. Malo prebehnut dedicske konanie /predbezne setrenie/, notarsky urad mi poslal oznamenie o jeho konani, ale 2 tyzdne pred jeho uskutocnenim mi notar telefonicky oznamil, ze dedicske konanie sa zastavuje pre nemajetnost porucitela. Rad by som vedel, ci moze notar oznamovat takuto skutocnost telefonicky - ci by tak nemal urobit pisomne a preco som sa vobec ezucastnil na predbeznom setreni /mozno bola moja ucast pre druhu stranu "nevyhodna" /.
Ďalej ci je pravda - ako tvrdil notár na moj telefonicky dotaz - že mi nie je povinny vydat písomné oznámenie o zastaveni dedicskeho konania / lebo pohreb vybavovala sestra a ta vraj bola aj na predbeznom setreni a uviedla, ze matka nemala ziaden majetok a teda pisomne rozhodnutie o
zastavení konania pre nemajetnost dostane len ona./

Dalej :

Matka mala byt v osobnom vlastnictve a uspory v banke vo vyske cca 10.000 eur. Po jej smrti som sa dozvedel, ze cca 3 mesiace pred jej smrtou bol byt na katastralnom urade zapisany na meno sestry. Neviem ako formou to sestra s matkou "uvarili" - ci islo o darovanie alebo kupu, nemam ziadne doklady. Mal by som sancu dostat sudnym konanim aspon nejaku cast z pozostalosti, alebo vyhlasenim notara o nemajetnosti som bez sance na dedicstvo? Mam podozrenie, ze sestra je s notarom "spriahnuta".

Moze sa niektory dedic zo zakona absolutne obist pri dedeni? Podla mojej mienky matka nezanechala zavet ani vydedenie. Ak boli peniaze z uctov vybrane pred jej smrtou /niekolko mesiacov bola hospotalizovana a neschopná pohybu/, mam sancu dokazat, ze s nimi manipulovala sestra alebo
ak v den matkinej smrti neboli na ucte ziadne peniaze tak sa to berie, ze nemala na ucte nic a teda nie je co dedit?

Vážená pani,

čo sa týka majetkových prevodov za života matky k tomu sa nebudem
vyjadrovať, pretože okolnosti prevodov sú mi neznáme, aj keď Váš pocit
chápem. Pokiaľ boli vykonané prevody za života a nebude ich možné
spochybniť tak sú platné.Keďže dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa je
rozhodujúci stav ku dňu jeho smrti.

Čo sa týka toho, prečo Vám žiadne rozhodnutie nebolo doručené. V zmysle §
175b zákona č. 99/1963 S.b. Občiansky súdny poriadok citujem

Účastníkmi konania sú tí, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú
poručiteľovými dedičmi, a ak takých osôb niet, štát. Poručiteľov veriteľ
je účastníkom konania v prípade § 175p, v prípade, keď sa vyporiadava jeho
pohľadávka, a pri likvidácii dedičstva. V konaní podľa § 175h ods. 2 je
účastníkom konania iba ten, kto sa postaral o pohreb.

§ 175h zákona č. 99/1963 S.b.upravuje situáciu kedy poručiteľ buď
nezanechal žiaden majetok, alebo majetok nepatrnej hodnoty. Práve táto
situácia nastala.

Čo sa týka obsahu spisu môžete v zmysle vyhlášky 543/2005 Z.z. o
spravovacom a kancelárskom poriadku pre Okresné súdy.... je možné v zmysle
§ 64 požiadať o sprístupnenie súdneho spisu citujem

Na žiadosť tých, ktorí to potrebujú na uplatnenie alebo obhajovanie
svojich práv, možno vydať úradné potvrdenie o skutočnostiach známych zo
súdneho spisu, prípadne odpis alebo rovnopis niektorej písomnosti;
ustanovenia osobitných predpisov22b) tým nie sú dotknuté. Vydávanie
úradných potvrdení, rovnopisov a odpisov zo súdneho spisu je spoplatnené
podľa osobitného predpisu.

To aké kroky podniknete na riešenie tejto situácie je na Vás. V každom
prípade dedičské konanie sa môže obnoviť ak sa objaví majetok
poručiteľa.citujem § 175x 99/1963 S.b. Občiansky súdny poriadok

Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve
skončilo, alebo po vydaní osvedčenia o dedičstve (§ 175zca) nejaký
poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh (§ 42 ods. 3 a § 79
ods. 1 a 2) vykoná o tomto majetku konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba
dlh poručiteľa, konanie o dedičstve sa nevykoná.

s pozdravom Grant


answer this topic napsal neprihlásený

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah