Daňové právo

Pokladnicne doklady - náležitosti

Otázka: 

 

  

Robím kontrolu vyúčtovania dotácie z verejných financií (Zákon o štátnej pomoci) Boli mi predložené výdavkové pokladničné doklady, na ktorých v tlači vôbec nie je uvedené "Podpis príjemcu" - to znamená, že tieto výdavkové pokladničné doklady nie sú vôbec podpísané príjemcom, ktorý peniaze v hotovosti prijal. Môžem takéto doklady akceptovať. Ešte nikdy som sa s takým tlačivom nestretla - takže je možné, že si ich predkladateľ vyrobil sám, čo nie je pre mňa problémom. Problémom pre mňa je, že ich nepodpísal príjemca peňazí a nie sú k nim priložené ani príjmové pokladničné doklady od príjemcu. Čo s tým?

 

 

 

Vážená pani,

jedna vec sú náležitosti účtovného dokladu  § 10 zákona o účtovníctve zákon č. 431/2002 Z.z.  a na druhej strane je posúdenie reálnosti hospodárskej operácie.Či sa stal účtovný prípad to sa dá dokázať napríklad zmluvou, potvrdením dodávky na dodacom liste prípadne, výpisom z účtu, prípadne potvrdením o prevzatí peňazí. To či v tomto prípade ide fingovanúoperáciu je potrebné posúdiť zo širchších hľadísk.

s pozdravom Grant


Oslobodenie od dane pri predaji nehnuteľnosti - bytu

Otázka: 

Vážená redakcia,
poprosila by som Vás o nasledovnú informáciu vo veci platenia dane za predaný byt.V byte bývali rodičia od roku 1967 a od roku 2001 ho vlastnili – odkúpiliod Hlavného mesta SR Bratislava – MČ Bratislava Staré Mesto. 7. 10. 2007 moja matka zomrela a dedičským konaním dňa 28. 04. 2008 (osvedčenie o dedičstve v katastri nehnuteľností je z 13. 05. 2008) bola nehnuteľnosť rozdelená na ½ bytu otec a druhá polovica medzi otcom, sestrou a mnou na 3 časti.Stanovená suma dedičstva – byt ohodnotený dohodou bol na 1,5 mil. Sk, t.j.otec, sestra a ja ... rozdelených 750 tis. na 3 časti, t.j. každý 250 tis.,
- Každý zdedil 1/6 podielu.
Otec má už 88 rokov a minulý rok v novembri 2010 sa k nemu moja sestra presťahovala. Nemá tam nahlásený trvalý pobyt, ani ja. Minulý mesiac po naliehaní na mňa, sa rozhodli byt predať sestra a otec), čo aj uskutočnili. Nechcela som robiť komplikácie a súhlasila som, napriek tomu, že som počítala s tým, že by som po smrti otca sa do bytu nasťahovala ja a vyplatila sestru. Môj problém spočíva v tom, že neviem, či správne chápem zákon §52j ods.2 zák. 548/2010 Z. z. o platení dane z predaja nehnuteľnosti. So sestrou sme priame dedičky, ale nevlastníme každá tú 1/6 5 rokov a nemáme tam trvalý pobyt. Dočítala som sa pri komentári zákona, že pri zdedenom byte sa do piatich rokov, počas ktorých treba nehnuteľnosť vlastniť, započítava aj čas, ktorý vlastnil byt poručiteľ. Ide o tzv. priame dedenie. Predpokladám, že otca sa to vôbec netýka, nakoľko má v byte trvalý pobyt a vlastní byt viac ako 5 rokov.

Preto chcem vedieť, či za rozdiel z ceny bytu, za ktorú sme byt predali a nadobudli dedením platíme 19 % daň, prípadne kde sa môžem o uvedenom informovať. Ďakujem pekne za informáciu a pozdravujem


Zákazková výroba účtovné a daňové súvislosti

Otázka: 

Dobrý deň!
Prosila by som o radu. Sme nástrojárska firma, vyrábame formy na lisovanie. K 31.12.2009 mi ostali zákazky v nedokončenej výrobe. Som povinná účtovať o zákazkovej výrobe podľa § 30 postupov účtovania? Ak áno na aký účet mám zaúčtovať stratu, ktorá mi vychádza zo zákazky/nebola plánovaná, len aktivované náklady sú už vyššie ako bola dohodnutá cena/. Nikde som sa nestretla s takým príkladom , všede sú uvadzané príklady zo stavebnej výroby.

Vážená pani,

v prvom rade je potrebné položiť si otázku, či ide , alebo nejde o zákazkovú výrobu. Nedokončená výroba nemusí nutne byť účtovaná ako zákazková výroba. Ako pomôcka pre účtovanie zákazkovej výroby slúži metodický pokyn Ministerstva financií SR, ktorý bol zverejnený vo Finančnom spravodajcovi pod číslom 4/1999 a ktorý je stále použiteľný. Vaša otázka neobsahuje informácie na základe ktorých by sa dalo presne určiť či ide o zákazkovú výrobu.


Medzinárodné zdanenie príjmov vo vzťahu k Českej republike

Otázka: 

Dobry den, rada by som sa informovala ohladom dani. Uz 5 rokov pracujem a zijem v CR, na slovensku mam ale trvale bydlisko, v CR iba dlhodobo prechodne. Dane i vsetko odvadzam CR. Som i danovym rezidentom v CR. Doteraz som danove priznanie podavala tak v CR ako i SR, nakolko mi nikto nevedel dat 100% odpoved, ci to potrebne je alebo nie je. Aky je vas nazor?

Manzel ma situaciu rovnaku, ale nema na uradoch potvrdenu danovu rezidenciu, ovplyvnuje tento dokument nieco?

Za odpoved dakujem

Vážená pani,

Vaša otázka sa dá rozdeliť do dvoch okruhov.

1.Kto, kedy a v akom štáte podáva daňové priznanie v prípade, ak sa na jeho osobu vzťahujú daňové predpisy dvoch štátov naraz - teda keď je považovaný za daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou v dvoch štátoch zároveň.

2. Kedy je povinnosť podať daňové priznanie podľa právnych predpisov Slovenskej republiky .

K bodu 1


Cestovné náhrady

Otázka: 

Dobrý večer, prosím o radu, či si môže SZČO, ktorá používa auto v podnikaní /platí cestnú daň/ dať do nákladov stravné 98,-- Sk za každý deň cesty. Príklad: V pondelok ráno ide do Bratislavy a vráti sa v piatok večer. Ja mu dám do nákladov: cestovné s náhradov 5,5 Sk/1 km a zároveň stravné 98,-- Sk za každý deň, čo je spolu 490,--. Postupujem správne?Za skorú odpoveď vám vopred ďakujem.

Vážená pani,

nepostupujete správne, pretože pracovná cesta podnikateľa je pracovnou cestou podľa § 19 ods. 2 písm. e)
zákona č. 595/2003 Z.z. citujem


Sankcie za nepodanie daňového priznania

Otázka: 

Dobrý den, naskytla sa mi položiť jedna nepríjemná otázka do fóra pre můjho známeho. Jeden můj blízky známy sa už niekoľko rokov zdržiava v zahraničí konkrétne neviem poveda´t ako dlho ale je to niečo medzi 4 až 6 rokmi. Pracuje v Írsku a len nedávno som sa pri rozhovore s ním dozvedela že si za celé obdobie působenia tam nepodával z nevedomosti zákonov na SR daňové priznanie a odvádzal dane len tam.

Můj známy je v tomto smere veľmi neinformovaný, je to jednoduchý človek ktorý neprichádza často do styku správnymi vecami a samozrejme sa táto jeho neznalost zákonov týmto neospravedlňuje ale nastala táto situácia a ja by som Vás chcela poprosiť o radu ako sa dá zákonne táto situácia vyriešiť aby som mu vedela pomoct s tým. Viem že má v pláne sa v zahraničí zdržať ešte pár rokov a ešte sa nechce vráti´t spat, na SR chodí asi na 7-14 dni v roku. Chcela by som sa Vás preto spýta´t aký može byt postih z tejto situácie a prípadne ako ju riešiť

Vážená pani,


Zdanenie príjmov študenta pracujúceho v USA

Otázka: 

Dobrý deň, prosím o odpoveď: Dcéra je študentka v roku 2007 pracovala na dohodu o vykonaní práce, mala podpísané vyhlasenie, ma zrazenú daň zo stavebného sporenia a v lete tri mesiace pracovala v USA? Chceme podať DP za rok 2007 ale nevieme čo s príjmom ktorý dosiahla V USA? Všade sa píše o Anglicku, ale o USA nie? Má sa príjem z USA zahrnúť do DP na SLOVENSKU a akou metodou? Ďakujem.

Vážená pani,

Zdaňovanie príjmov medzi USA a SR je riešené zmluvou o zamedzení dvojitého zdanniač. 74/1974 , kde sa na zamedzenie dvojitého zdanenia používa metóda zápočtu dane ( čl. 24 ), ktorá znamená, že daň zaplatená v USA z príjmu dosiahnutého v USA sa započíta na úhradu dane platenej z tohto príjmu v SR, pretože Vaša dcéra je rezidentom SR ( má tu ravlý pobyt a zdržiavala sa tu dlhšie ako 183 dní v kalendárnom roku ) V USA bola iba tri mesiace čo je 90 dní.

s pozdravom

Grant


Zdanenie príjmov študenta pochádzajúce z ČR

Otázka: 

chcela by som sa spytat ze ked som student strednej skoly,pracovala som dva mesiace v ČR...mam si podat danove na slovensku alebo v cechach....prosim odpiste mi niekto na emailovu adresu...dakujem

Vážená slečna,

Zdaňovanie príjmov sa rieši medzi SR a ČR prostredníctvom zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia č. 238/2003 Z.z.
Vzhľadom na znenie Vašej otázky predpokladám, že ste daňovým rezidentom SR ( zdrživate sa na území SR dlhšei ako 183 v roku ). Vzhľadom na to ste povinná podať daňové priznanie s celosvetových príjmov - teda i z príjmov ČR Na zdanenie príjmov iba v ČR by museli byž splnené nasledovné podmienky a to všetky naraz


Zdaňovanie príjmov z USA v SR

Otázka: 

Ja by som sa chela poinformovať ako si treba vybaviť v USA žiadosť o priznanie rezidenta na platenie dane v USA. Môj syn tam býva už 3 roky a zdržiava sa tam viac ako 183 dní v roku. Má tam bydlisko, prácu, poistenie, účet v banke, auto a je ženatý s Brazílčankou. Doteraz platil dane v USA aj na Slovensku. Ale je to neúnosné.

Vážená pani,

na zdaňovanie príjmov medzi SR a USA sa vzťahuje zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia pod č- 74/1994 Z.z. , kde sa aplikuje v zmysle čl. 4 tejto zmluvy pojem daňovej rezidencie tj. ak sa osoba považuje daňového rezidenta obochoch štátov ( v SR je daňovým rezidentom osoba, ktorá tu má okrem iného v SR trvalý pobyt § 2 písm. d) zákona č. 595/2003 Z.z. ), potom
je v zmysle uvedenej zmluvy daňovým rezidentom toho štátu, kde má stály byt , respektíve, kde má stredisko životných záujmov teda napríklad rodinu prácu a pod. , prípadne kde sa obvykle zdržiava.


Daňové výdavky pri pracovnej ceste živnostníka

Otázka: 

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Môže živnostník, ktorý účtuje v jednoduchom účtovníctve zaúčtovať náhrady na stravné /98,--, ..../, keď pracuje mimo svojho bydliska asi 200 km./v pondelok chodí ráno a v piatok sa vracia späť/. Ďakujem.

Vážená pani,

Čo sa týka výdavkov podnikateľa FO na stravné respektíve cestovné náhrady je potrebné uviesť, že táto problematika je upravená v dvoch ustanoveniach § 19 zákona č. 595/2003 Z.z. ( daňové výdavky a to ako výdavok pri pracovnej ceste § 19 ods. 2 písm e) zákona č. 595/2003 Z.z. a nárok na stravné § 19 ods. 2 písm.p) .
Vaša otázka sa týkala náhrad pri pracovnej ceste daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z.z. ( SZČO ) čiže aplikácie § 19 ods. 2 písm. e) zákona č, 595/2003 Z.z.
citujem


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah