Odpovědět na komentář

Dedenie zo závetu a maloletý dedič

Otázka: 

Dobry den,

som slobodna, bezdetna, rodicia uz zomreli. Viem, ze podla zakona su mojimi dedicmi dedici v tretej skupine, moji 3 surodenci. Ja by som ale chcela, aby nededili moji surodenci, ale ich deti. Ak spisem zavet a odkazem vsetko
detom mojich surodencov, bude to platne? Mozem surodencov vynechat? Ako to mam urobit, ak 2 z tychto deti su este neplnolete a chcem, aby majetok dostali az ked dosiahnu plnoletost?

Dakujem za odpoved.

Vážená pani,

keďže nemáte deti nejestvujú prekážky pri odkázaní majetku komukoľvek. Pri dedení zo závetu je jediné obmedzenie , že maloletí potomkovia musia dosť minimálne toľko čo by dedili podľa zákona a plnoletí potomkovia minimálne polovicu dedičského podielu zo zákona citujem § 479 Občianskeho zákonníka zákon č. 40/1964 S.b.

Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Druhá časť Vašej požiadavky je podľa slovenského práva nesplniteľná, pretože dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa § 460 Občianskeho zákonníka.

U nás inštitút fideikomisu nejestvuje aj keď v minulosti ( do roku 1950.existoval ) . V súčasnosti je uvedené možné v niektorých zahraničných právnych úpravách, ale to by presahovalo rámec tejto odpovede.

s pozdravom Grant


Odpovědět

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Use to create page breaks.

Více informací o možnostech formátování

Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah