Odpovědět na komentář

Reklamácia bytu v novostavbe

Otázka: 

Dobry den,

kupili sme pred rokom byt v novostavbe. Sme aj prvymi majitelmi tohto bytu.Pri preberani bytu sme spisali zavady. Jedna z nich bola: poskodene vstupne bezpecnostne dvere - roh na dverach je obity/odlupeny. Majitel nam ponukol druhe dvere ale tie boli taktiez poskodene. Takze nam slubil, ze asi o rok bude mat dokoncenu druhu stavbu a z tadial nam da nove dvere. Rok ubehol, skontaktoval som sa s nim a on mi povedal, ze maju dvere ale v inom otieni,ze tie tam neda. Navrhol mi nejake symbolicke odskodne asi 66€. Ja som s tym nesuhlasil a chcem aby mi preplatil cele dvere alebo dal druhe - neposkodene.Este by som sa chcel opytat na nasledovne: po stenach mame praskliny. Mam pravo si pozadovat od predchadzajuceho majitela /stavitela/, aby mi ich prisiel poopravovat? Aky je sposob /okrem malovania/ ako sa tieto praskliny opravuju - niektore sudost viditelne.

Ako by som mal postupovat? Na co mam pravo?
Dakujem za rady.

Vážený pane,

zo znenia otátky vyplýva, že od odovzdania bytu neuplynula záručná doba ( 24 mesiacov § 620 Občianskeho zákonníka zákon č. 40/1964 S.b.) . Ak ste kupovali byt v novostavbe ako súkromná osoba od podnikateľa vzťahuje sa na uvedenú situáciu § 622 Občianskeho zákonníka zákon č. 40/1964 S.b. citujem

(1) Ak ide o vadu, ktorú možno odstrániť, má kupujúci právo, aby bola
bezplatne, včas a riadne odstránená. Predávajúci je povinný vadu bez
zbytočného odkladu odstrániť.

(2) Kupujúci môže namiesto odstránenia vady požadovať výmenu veci, alebo
ak sa vada týka len súčasti veci, výmenu súčasti, ak tým predávajúcemu
nevzniknú neprimerané náklady vzhľadom na cenu tovaru alebo závažnosť
vady.

(3) Predávajúci môže vždy namiesto odstránenia vady vymeniť vadnú vec za
bezvadnú, ak to kupujúcemu nespôsobí závažné ťažkost

Vzhľadom na to, že ide o vadu, ktorá nebráni riadnemu užívaniu veci máte
právo len na zľavu. K jej výške sa neviem vyjadriť, pretože nepoznám konkrétne podmienky.
Čo sa týka prípadných prasklín v múre ich príčinu a závažnosť by musel
posúdiť odborník . V zásade platí, že máte právo na to, aby bola vada
odstránená a nie zakrytá maľovaním, čo nie je oprava.

Konkrétny postup závisí na okolnostiach či bude stačiť oprava, prípadne
zľava z ceny veci, ale v každom prípade by som si nechal znalcom urobiť
posudok o stave bytu. K tomuto by som pristúpil až po predchádzajúcej
konzultácii s odborníkom,aby sa zbytočne nevykonávali zbytočné úkony.

Opätovne zdôrazňujem, že postup závisí od konkrétnych okolností prípadu.

s pozdravom Grant


Odpovědět

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Use to create page breaks.

Více informací o možnostech formátování

Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah