Odpovědět na komentář

Auto, exekúcia II

Otázka: 

Dobrý deň,pán Gabriel. Už som Vám písala a ďakujem za Vašu odpoveď, no je tu ešte niečo, s čím potrebujeme pomôcť. Na osvieženie ide o auto, ktoré sme kúpili od kamaráta, ale nemôže byť prepísané na naše meno, lebo je naň zvalená exekúcia (kamarát ho kúpil na splátky a po predaji auta nám už nesplácal svoje splátky). Chcem sa spýtať, či auto môžme naďalej užívať alebo nie? Ak ho budeme užívať, môžu nám z toho vzniknúť problémy? Predtým ako sme išli na políciu prepísať auto, vybavili sme si zákonné poistenie, ktoté už máme na mene. Máme teraz túto poistku zaplatiť alebo radšej zrušiť? A aby toho nebolo málo, keď sa snažíme dovolať tomu kamarátovi, nezdvíha nám telefón. Ďakujem, že ste si našli čas, aby ste nám pomohli a vopred vďaka za Vašu ďalšiu odpoveď.

Vážená pani,

Čo sa týka užívania auta ako takého - tu by Vám mohli vzniknúť problémy z zdôvodu, že nie je na Vás registrované. Inak ste oprávnený držiteľ auta - ale nie vlastník, čiže Vás nemôže nik obviniť, že by ste neoprávnene užívala cudziu vec.

Čo sa týka zákonnej poistky - zmenou vlastníka zaniká stará zákonná poistka. Vzhľadom na to, že poisťovňa o tomto probléme nevie zatiaľ je situácia taká, že pôvodná zákonná poistka už nejestvuje. Zatiaľ by som si
ju ponechal, ale riešiť túto situáciu bude potrebné komplexne. To, že Vám nedvíha telefón sa dalo očakávať. Na základe mojich skúseností s podobnými prípadmi bude asi problém dokázať pred súdom, že auto patrí Vám i keď zákon 233/1995 Z.z. pozná spôsob, akým sa môže osoba, ktroá je vlastníkom veci dovolávať jej vylúčenia z exekúcie § 55 citujem
§ 55
Vylúčenie veci z exekúcie

(1) Právo na vec, ktoré nepripúšťa exekúciu, môže tretia osoba uplatniť voči oprávnenému na súde návrhom na vylúčenie veci z exekúcie podľa osobitného predpisu. 6) ( § 79 zákona č. 99/1963 S.b. - Občiansky súdny poriadok )

Upozorňujem, že som v takomto spore zastupoval oprávneného a vyhrali sme to.

Podľa mňa by bolo dobré navštíviť súdneho exekútora a spýtať sa na stav exekúcie. V prípade, ak exekúcia nie je na príliš vysokú sumu zaplatiť ju a tým blokácia padne. To závisí tiež od toho, akú to auto má hodnotu resp. koľko ste zaň zaplatili. Závisí to aj od toho, či na auto je znalecký posudok, alebo nie je. Logicky ychádza to, že auto v horšom stave môže exekútor predať za menej ako auto nové, prípadne v bezchybnom stave.

Dostali ste sa do veľmi nepríjemnej situácie a žiadne riešenie nie je jednoduché.

Gabriel


Odpovědět

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Use to create page breaks.

Více informací o možnostech formátování

Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah