Lawblog newsletter

Vysporiadanie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

Otázka: 

Dobrý deň !
Prosím o radu, ako postupovať v tejto veci, resp. neurobiť chybu. Po 22 roč. manželstve si manžel našiel priateľku, máme 3 deti
(22,19,16). Odsťahoval sa, neviem, či je ešte cesta späť. Ja sa rozvádzať nechcem – k tým všetkým problémom nepotrebujem ešte aj
rozvod a on tiež nie. On potrebuje byt a o to práve ide. Bývame v samostatnom byte v dome mojich rodičov. Spoločné úspory previedol na účet, ku ktorému má prístup iba on, má auto, kľúče od chaty, od garáže. Ja som zostala sama z deťmi. Máme ešte aj pozemok a teraz tlačí na mňa, že ho musíme predať, lebo on nemôže bývať na chate a potrebuje si kúpiť byt. Polovicu peňazí z predaja pozemku že by mi dal. Ja pozemok predať nechcem a ak s tým nebudem súhlasiť, dá to rišiť právne. Mám na to pristúpť, alebo aké sú moje možnosti ?
(V prípade, že by si chcel zobrať hypotéku, môže to nejako ohroziť moju situáciu alebo deti ? nechcem a nepotrebujem sa zadĺžiť a tiež
nechcem dlhy hádzať na deti)
Ďakujem.


Podnájom a bytová náhrada

Otázka: 

Chcel by som sa spýtať, či povinnosť poskytnúť bytovú náhradu
nájomcovi bytu je aj v prípade ak prenajímateľ prenajíma byt nájomcovi a ten dalej, so súhlasom prenajímateľa byt prenajíma podnájomcovi. Kto je povinný v prípadoch kedy treba poskytnúť bytovú náhradu takto konať?


Škoda spôsobená prevádzkou motorového vozidla

Otázka: 

Dobrý deň, prosím Vás o právnu radu ohľadom zodpovednosti za škodu,ktorú som spôsobil neúmyselne na štvorkolke v teréne. Škoda na štvorkole presahuje 300 eur, pričom štorkoka mi bola zverená do rúk dobrovolne. Aké právne kroky môže proti mne poškodený použiť v pípade ak sa nedohodneme na mimosúdnom vyrovnaní? Za odpoveď Vám vopred
ďakujem.


Podnienečné odsúdnie a alkohol za volantom

Otázka: 

Dobrý deň,
môj syn má podmienku za vedenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu.Pretože je to "jeho špecialita", tak už bol niekoľkokrát trestaný pokutou, neskôr podmienkou 8 mesiacov v trvaní troch rokov a vzápätí pre marenie úradného rozhodnutia si odpykával vo väzbe trest, z ktorého odsedel 5 mesiacov. Po prepustení mal súd ohľadom spätného výživného, ktoré si uplatňovala jeho exmanželka / výživné riadne platí a aj ostatné dlhy voči dcérke má už vyrovnané/ a tam mu určili podmienečný trest 18 mesiacov po dobu 4 rokov. Pred mesiacom znova viedol motorové vozidlo pod vplyvom alkoholu, bol zastavený policajtami a už dostal oznámenie, že je voči nemu začaté trestné stíhanie za marenie úradného rozhodnutia.Zaujíma ma a prosím o radu:
1. či bude mať ešte súd, alebo mu príde
priamo rozhodnutie o nástupe na výkon trestu,
2. či si odpyká podmienečných 18 mesiacov, alebo mu ešte pridajú ďalší trest, prípadne či bude musieť dosedieť tie mesiace, o ktoré ho prepustili skôr prvýkrát,
3. či si trest odpyká v 1. alebo 2. nápravnovýchovnej , keďže medziposledným prepustením a opätovným trestným konaním prešli necelé tri roky,
4. či je možné časť trestu nahradiť nejakým finančným postihom
posledným prepustením a opätovným trestným konaním prešli necelé tri roky,
4. či je možné časť trestu nahradiť nejakým finančným postihom

Za právnu pomoc a radu Vám ďakujem

Vážená pani,

čo sa týka odpovede na otázku č. 1

konanie Vášho syna môže mať za následok, že súd rozhodne v zmysle § 416 Trestného priadku zákon č. 301/2005 Z.z. , že sa Váš syn neosvedčil a že sa zvyšok trestu vykoná.
O tomto súd bude rozhodovať na verejnom zasadnutí a Váš syn bude k tomu vypočutý.


Odvolanie z funkcie riaditeľa

Otázka: 

Som riaditeľom Základnej školy od roku ,ešte mám 1,5 roka do skončenia funkčného obdobia .Dňa .... mi bol predložený zriaďovateľom list,v ktorom ma odvoláva z funkcie riaditeľa,bez udania dôvodov,na základe návrhu Rady školy, podľa Školského zákona. Neurobil som žiadny prietupok-mzdový,materiálny,pracovný!,ani neporušil žiadny zákon!Ide len o osobný a politický dôvod. Odvolávací list som preto neprevzal, ani nepodpísal,ani ho doteraz /ku
dňu /nemám.Doporučený list je stále na pošte.
Otázka :
odkedy /dátum/nadobúda platnosť môjho odvolania?


Výpopveď z nájmu bytu. Rozdiel medzi nájmom a podnájmom

Otázka: 

Dobrý deň.Chcel by som Vás poprosiť o pomoc pri riešení môjho problému.Prenajímam 2-izb byt a mam problém s podnájomníkmi.Problém je v tom že mi už dlžia nájom za 2 mesiace(február a teraz máj).Na základe toho som
ukončil podnájomnú zmluvu výpoveďou z mojej strany. Byt užívajú spolu štyria.Manželia s dcerou a pracujucim synom,ktorý tam je zriedka,pretože pracuje v zahraničí.Zmluva bola uzatvorená medzi mnou(vlastník) a pani „manželka“.Ked som išiel osobne doručiť výpoveď tak doma nebol nikto iba syn.Prevzatie som dal podpísať jemu a povedal som mu nech to dá mame a nech sa podla toho zariadia.Lenže v piatok ked som si bol po poštu tak som sapohádal s pánom manželom,jeho otcom.Vyzval ma aby som stiahol výpoved lebo inak nedostanem peniaze!!A povedal mi že tá výpoveď je iba zdrap papiera a že to mala prebrať pani „manželka“.Podľa všetkého si tú výpoveď prečítala.Výpovedná lehota je podľa zmluvy 1 mesiac a momentálne prebieha.Výpoveď som doručil 30.5.2011.K 1.7.2011 by mal byť byt prázdny.Čo ak tam zostanú?Postupoval som správne pri doručení výpovede?Podotýkam že na dverách majú svoju zámku ja sa bez ich prítomnosti neviem dnu dostať.A ako môžem potom vymáhať ten 2-mesačný nájom?Okrem toho sa stažujú susedia že vždy robia hluk a v noci tam vždy volajú policajtov pretože pán manžel pije.Potrebujem aby odišli čo najskôr. Ako prílohu Vám posielam moju podnájomnú zmluvu a výpodeď,ktorú som im dal.Budem Vám velmi vďačný za pomoc pri riešení môjho problému.Ostávam s pozdravom

Vážený pane,

nájomná zmluva je upravená v ustanoveniach § 663-723 Občianskeho zákonníka z toho nájom bytu je upravený v § 685-719 Občianskeho zákonníka. Nechcem aby ste sa cítil sklamaný, ale pri prenájme bytu nájomníkom ste sa
zjavne dopustil niekoľkých chýb Je rozdiel medzi nájmom a podnájmom Nájom vznikne medzi prenajímateľom a nájomcom. Podnájom je vzťah medzi osobou, ktorá je sama nájomcom a dá byt do podnájmu inému § 719


Diskriminácia v pracovnom pomere

Otázka: 

Dobrý deň. Potreboval by som poradiť. Mám problem v práci, kde ma neprávom očiernili a obvinili z niečoho čo som neurobil a tvrdia že majú aj kamerový záznam o danom čine, ale ja viem že som nič neurobil. Ide o to, že sa ma snažia prinútiť dať výpoveď dohodou, ale keď tak neurobím tak mi pohrozili služobnou cestou do Kežmarku čo si ja nemôžem dovoliť nakoľko máme malé deti a manželka pracuje aj v noci. Mám pocit že touto služobnou cestou chcú dosiahnuť to aby som dal výpoveď dohodou. Taký psychický nátlak aky je v práci, je niečo nenormálne. Aj keď viem že nemôžu mať žiadny kamerový záznam, nakoľko som nič neurobil, a žiadal som že chcem vidieť daný kamerový záznam, ktorý nemôže existovať, tak mi bolo povedané že mi vybavia služobnú cestu do Kežmarku a potom sa to bude riešiť cez políciu a podobne. Asi po piatich minútach čo sme na tomto naťahovali, a keď som stále tvrdil že žiadny kamerový záznam nemôžu mať a povedal som že si to potrebujem rozmyslieť čo mám urobiť tak mi bolo povedané aby som už daný kamerový záznam neriešil. Potrebujem radu čo mám urobiť. Ako sa zachovať v danej situácii.


Rozsudok a vymáhanie náhrady škody od odsúdeného v trestnom konaní

Otázka: 

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, že na koho sa mám obrátiť ak som vyhral súd a obžalovaný sa uznal za vinného a peniaze ktoré mi je dlžný je povinný mi vrátiť. V závere rozsudku sa píše :"Súd tiež rozhodol o náhrade škody v prospech poškodených podľa § 287 ods.1 Tr.por., ktorým je obžalovaný povinný nahradiť škodu, a to MNE vo výške 1078.-eur, 2.osobe 168,80 eur, 3.osobe 879,70 eur, pričom poškodený 2.osoba a 3.osoba boli so svojim zvyškom nároku na náhradu škody odkázaní na občianske súdne konanie." Takže sme traja poškodený. A podotýkam že obžalovaný je vo väzbe,je nezamestnaný a nemá vôbec žiadny majetok. Dostal 3 roky nepodmienečne a sud upustil od suhrnného trestu. Kam sa mám obrátiť ak chcem svoje peniaze? Za odpoveď Vám Ďakujem.


Pôžička od nebankovky

Otázka: 

Prosím Vás potreboval by som sa poradiť. Mám požičku od nebankovky, ktorú som nevedela splácať, lebo manžel mesiac na to ako som vybrala požičku nečakane prišiel o zamestnanie a od vtedy žjeme s dvoma detmi len z rodičovského prispevku. Skúšala som sa skontaktovať s nebankovkou cez telefón ohľadom neschopnosti splácať z vyššie uvedených dovodov, ale odmietli pomocť v tejto situácií s tým, že keď som to vybrala musím splácať. Podali na mňa Oznámenie o možnosti spáchania trestného činu, že som predložila falošné papiere ohľadom poberania rodičovského príspevku. Viackrát som poslala doporučene žiadosť
splátkový kalendár s tým, že žiadam do 10 dní o odpoveď, ale vobec na
to nereagovali. Oni neviem z kade zohnali potvrdenie, že som už pri
vyberaní požičky nepoberala rod. príspevok, lebo ten príspevok poberám
aj v súčastnosti a mám na to aj dokazy - ústrižky zo šekov aj za
obdobie za ktoré podali na mňa Oznámenie o možnosti spáchania trestného
činu. Začiatkom apríla som dostala oznámenie, že bol podaný návrh na
začatie xxx konania, kde bola uvedená aj kópia zmluvy o úvere. Niečo sa
mi na tej kópií nepozdávalo a tak som to porovnala s kópiou zmluvy čo
som podpisovala pri uzatváraní zmluvy o úvere. Zarazilo mňa, že sa
obidve kópie líšia. Obsahovo je skoro to isté, je to prepísané s iným
písmom a moj podpis na tej kópií čo mi teraz poslali je jednoznačne iný
- sfalšovaný !!! Vyzerá to tak, ako keby niekto prepísal celú zmluvu bez
mojho vedomia, a sfalšoval moj podpis !!! Chcela by som sa od Vás opýtať
a poprosiť o radu čo v tejto situácií podniknuť, či tá prepísaná
zmluva s falošným podpisom je vobec platná a či je možné podať
trestné oznámenie v tejto veci. Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.


Nemajetnosť poručiteľa v dedičskom konaní a spory o výšku majetku

Otázka: 

po smrti matky sme ostali 2 dospelí surodenci. Malo prebehnut dedicske konanie /predbezne setrenie/, notarsky urad mi poslal oznamenie o jeho konani, ale 2 tyzdne pred jeho uskutocnenim mi notar telefonicky oznamil, ze dedicske konanie sa zastavuje pre nemajetnost porucitela. Rad by som vedel, ci moze notar oznamovat takuto skutocnost telefonicky - ci by tak nemal urobit pisomne a preco som sa vobec ezucastnil na predbeznom setreni /mozno bola moja ucast pre druhu stranu "nevyhodna" /.
Ďalej ci je pravda - ako tvrdil notár na moj telefonicky dotaz - že mi nie je povinny vydat písomné oznámenie o zastaveni dedicskeho konania / lebo pohreb vybavovala sestra a ta vraj bola aj na predbeznom setreni a uviedla, ze matka nemala ziaden majetok a teda pisomne rozhodnutie o
zastavení konania pre nemajetnost dostane len ona./

Dalej :

Matka mala byt v osobnom vlastnictve a uspory v banke vo vyske cca 10.000 eur. Po jej smrti som sa dozvedel, ze cca 3 mesiace pred jej smrtou bol byt na katastralnom urade zapisany na meno sestry. Neviem ako formou to sestra s matkou "uvarili" - ci islo o darovanie alebo kupu, nemam ziadne doklady. Mal by som sancu dostat sudnym konanim aspon nejaku cast z pozostalosti, alebo vyhlasenim notara o nemajetnosti som bez sance na dedicstvo? Mam podozrenie, ze sestra je s notarom "spriahnuta".

Moze sa niektory dedic zo zakona absolutne obist pri dedeni? Podla mojej mienky matka nezanechala zavet ani vydedenie. Ak boli peniaze z uctov vybrane pred jej smrtou /niekolko mesiacov bola hospotalizovana a neschopná pohybu/, mam sancu dokazat, ze s nimi manipulovala sestra alebo
ak v den matkinej smrti neboli na ucte ziadne peniaze tak sa to berie, ze nemala na ucte nic a teda nie je co dedit?


Sponzorované odkazy

style="display:inline-block;width:336px;height:280px"
data-ad-client="ca-pub-9660049180554918"
data-ad-slot="2714138162">

Reklama

Lawblog newsletter

Nechajte si posielať oznámenia o novom obsahu!

Syndikovat obsah